JużNieFelek na dobre rozgościł w moich trzewiach. Za dnia mimo dużego apetytu moje możliwości maleją. Bardzo szybko odczuwam sytość, a do tego dochodzą jeszcze pewne, właściwe dla tego okresu ciąży dolegliwości, które skutecznie zniechęcają mnie do jedzenia. Kontynuując wpisy o diecie przyszłej mamy wypytałam moją dietetyczkę Anetę Łańcuchowską z poradni dietetycznej Halsa o 3 trymestr ciąży i specyfikę diety w tym czasie. Aneta towarzyszy mi od samego początku i chciałabym wiedzieć co jeść na takim etapie ciąży.
Spis porad dietetycznych dla kobiet w ciąży
Czym powinna różnić się dieta drugiego trymestru od tej w trzecim?
Różnice w odżywianiu pomiędzy 2 i 3 trymestrem bardziej wynikają z występujących dolegliwości oraz z zapotrzebowania organizmu na więcej kalorii. Eliminowanie oraz zastępowanie produktów spożywczych w nierównej walce ze zgagą, obrzękami czy refluksem z pewnością wpłynie na zmianę diety natomiast wciąż prawidłowo zbilansowana, zdrowa dieta to oczywiście podstawa.
A jak z różnicami kaloryczności pomiędzy tymi dwoma trymestrami?
W III trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta o około 500 kcal w stosunku
do zapotrzebowania jakim cieszyłaś się w okresie przed ciążą. Tak, tak istniał świat przed ciążą. 🙂 Różnica między II a III trymestrem jest jednak niewielka bo wynosi zaledwie 140 kcal.
Czy 3 trymestr ciąży to czas kiedy kobieta przybiera najwięcej w ciąży, czy to raczej zabobon?
Pamiętając, iż dla prawidłowego rozwoju płodu niebagatelne znacznie ma równie prawidłowy przyrost masy ciała przyszłej mamy w okresie ciąży, już spieszę z odpowiedzią. Rzeczywiście 3 trymestr ciąży jeśli chodzi o przyrost masy ciała w stosunku do poprzednich trymestrów jest największy i najszybszy. Nie powinien on jednak przekroczyć 0,5 kg tygodniowo. Można zapytać skąd taki przyrost skoro kaloryczność nie zwiększa się drastycznie? Odpowiedź jest prosta, ogólna masa ciała kobiety pod koniec ciąży to składowa wielu czynników, m.in.: masy ciała dziecka, płynu owodniowego, łożyska itd., itd. Jak widzisz wiele elementów wpływa na wzrost wagi, nie tylko dodatkowe kalorie.
Czy dietą mogę niwelować dolegliwości trzeciego trymestru takie jak zatrzymywanie się wody w organizmie, zgaga czy refluks?
Rzeczywiście w 3 trymestrze ciąży zaczynają pojawiać się, właściwe dla tego okresu dolegliwości czyli obrzęki, zgaga, wzdęcia i ponieważ są one właściwe dla 3 trymestru, więc nie ma się co zamartwiać ich nadejściem, należy natomiast znaleźć sposoby i nauczyć się je niwelować, ewentualnie polubić. 🙂 Obrzęki zwalczamy eliminując sól i nie mówię tu tylko o niesoleniu pomidorków, a raczej o eliminacji produktów zawierających sól, często w dużych ilościach czyli: warzywa kapustne, rosoły, solone ryby, ogórki kiszone czy sery żółte. Gdy doskwiera zgaga i refluks należy wyeliminować z diety pomarańczki, grejpfruty, cytryny, czyli wszystkie kwaśne owoce.
Wyeliminuj także pikantne przyprawy, kiszonki i smażone, tłuste potrawy. Dorzuć do listy wyklętych produktów jeszcze chleb na zakwasie i efekt powinien być zadowalający. Pij natomiast mleko i wodę między posiłkami. Taka dieta w 3 trymestrze ciąży powinna znacząco zredukować owe dolegliwości.
A teraz moje ulubione pytanie: czy są potrawy, które mogą przyspieszyć poród? Pytam, bo wielokrotnie słyszałam teksty w stylu: było już po terminie, mąż zabrał mnie na ostre meksykańskie jedzenie. Następnego dnia dziecko było już po tej stronie brzucha. Czy to możliwe że dietą możemy wpłynąć na sam poród?
Na termin porodu składa się wiele czynników, podstawowym jest chyba dzień zajścia w ciążę. 🙂 Potrawa jaką zjemy na szczęście nie decyduje o tym kiedy urodzimy, może natomiast wkomponować się bardzo ładnie w dzień porodu. Dlatego pozostawmy termin porodu siłom natury, a nie kulinarnym upodobaniom.
Kiedy przyszła mama powinna zacząć myśleć o diecie na czas karmienia piersią? Pytam bo my spotkałyśmy się w tej sprawie w 8 miesiącu mojej pierwszej ciąży. Z perspektywy czasu uważam, że to było najlepsze rozwiązanie. Do dziś zastanawiam się, czy znalazłabym czas po porodzie na dietetyka. A dzięki Twojej diecie nadprogramowe kilogramy zrzuciłam w trzy miesiące.
Podczas Twojej pierwszej ciąży wizyta w 8 miesiącu była jednocześnie Twoją pierwszą wizytą u mnie. Nie prowadziłam Ciebie w trakcie ciąży, więc w tamtym przypadku rozpisanie diety na okres karmienia było niezbędne. Obecnie prowadzę Ciebie od I trymestru więc odrębna dieta na okres karmienia nie jest niezbędna już od dnia porodu. Zapraszam do mnie po miesiącu od porodu i wtedy ustalimy dalszy plan działania. Dzięki temu, że skrupulatnie stosujesz się do moich wskazówek od początku ciąży uniknęłyśmy nadprogramowych kilogramów. Dzięki czemu nie musisz się o nie martwić od dnia porodu. Tak trzymać!
[ad name=”Pozioma responsywna”]