Od 6 miesięcy jestem na płatnym urlopie (macierzyńskim).” Taka to pożyje” – pomyślicie. Nic bardziej mylnego. Oprócz tego, że notorycznie się nie wysypiam, ciągle robię pranie, ogarniam wszechobecny nieład, bawię się z Mieciem, spaceruję, to dodatkowo staram się codziennie wrzucać coś na bloga. Jak to robię? Czasami naprawdę nie wiem. Improwizuję. Próbuję najlepiej jak potrafię optymalizować swój czas i koncentrować się tylko na tych czynnościach, które przyniosą mi korzyści w postaci wrzuconego artykułu na bloga, wyspanego dziecka czy najedzonego męża.
Poniżej znajdziecie 10 podpowiedzi jak efektywnie pracować w domu. Wiem, że to trudne bo jest milion ciekawszych czynności niż praca, a poza tym w domu zawsze jest coś do zrobienia. Ale praca w domu jest możliwa. Trzeba tylko:
1. Ubrać się
Dokładnie tak, jak byś wychodził do pracy. Ubranie się wprowadza nas w rytm dnia. Lubisz poranną kawę? Wypijaj ją zawsze po tym, jak już się ubierzesz i ogarniesz. Taka kawa nastroi cię do dalszego działania, a dodatkowo bardziej docenisz jej walory smakowe bo będziesz już bardziej przebudzony.
2. Ustalić godziny pracy
Staraj się pracować codziennie o tej samej porze. Wiem, że przy małym dziecku to trudne, ale już po 6 miesięcznym Mieciu widzę pewną regularność w jego trybie dnia. Wiem kiedy ucina sobie przedpołudniową i popołudniową drzemkę. Wtedy też staram się pracować. W swoim harmonogramie godzinowym koniecznie uwzględnij przerwę na lunch, po to by nie dręczyły Cię wyrzuty sumienia, że głód znów oderwał Cię od pracy.
3. Odróżnić pracę od Facebooka
Zakładam, że skoro możesz pracować z domu, to twoja praca w dużej mierze opiera się na działaniach przy komputerze. A jak wiadomo Internet jest niezmierzony i nigdy nie wiesz jakie ciekawe rzeczy kryją się pod nadsyłanymi przez znajomych linkami. Dlatego też warto skorzystać z darmowego lub płatnego programu (np. Desk Time) nadzorującego twoją pracę. Jak taki program działa? To bardzo proste: na początku dzielisz w nim programy i strony internetowe na te, które służą Ci do pracy oraz na te, które są jedynie rozrywką. Dzięki temu już po pierwszym tygodniu pracy w domu uzyskasz informacje na temat tego ile czasu realnie spędzasz na pracy.
4. Przygotować swoje miejsce pracy
To bardzo ważny i często bagatelizowany aspekt. Szczególnie przez osoby, które pracę zdalną wykonują raz na jakiś czas. I od razu podpowiem, że idealnym miejscem na pracę w domu w cale nie jest nasze łóżko. Warto znaleźć w swoim domu miejsce, przy którym wygodnie będzie nam się pracowało. Bez zbędnych rozpraszaczy, z dobrym, najlepiej naturalnym źódłem światła. No i koniecznie z wygodnym krzesłem. Ważne, żeby w tym miejsu zawsze panował względny porządek, tak żebyś chętnie zasiadał w tym miejscu.
5. Wyjść na spacer
Praca z domu jest wgodna, to racja. Ale bardzo często przez pracę zdalną gnuśnniejesz w domu. Nie chce ci się nawet wyjść po bułki do sklepu. Uwierz, otwarcie okna nie załatwia sprawy. Efektywna praca wymaga przewietrzonego i dotlenionego mózgu. Jeśli zatem chcesz by twoja praca była bardziej konstruktywna raz dziennie wyjdź z domu na krótką przebieżkę lub spacer.
6. Przygotować listę rzeczy do zrobienia
Rozplanuj swoją pracę. Każdy dzień zaczynaj od szybkiego spisania czynności, które musisz dziś wykonać. Zerknij też na kartkę z dnia poprzedniego, czy aby na pewno udało ci się załatwić wszystkie sprawy z wczoraj.
7. Docenić elastyczność i niezależność jaką daje praca w domu
Pomyśl o tym, że dzięki pracy zdalnej jesteś w tym niewielkim odsetku społeczeństwa, który wszystko może i nic nie musi. Teraz tylko wypadałoby dołożyć wszelkich starań żeby nie zaprzepaścić swojej szansy. Chcesz w piątek zrobić sobie dzień wolny? Nie ma problemu – zawsze przecież możesz pracować w sobotę. Lubisz pracować nocą? Dzięki pracy w domu możesz ją wykonywać o każdej porze.
8. Utrzymywać stały kontakt z innymi ludźmi
Praca w domu sepraruje cię od innych. A jak wiemy człowiek jest zwierzęciem stadnym i do pełni szczęścia potrzebuje współistnieć w różnych grupach społecznych. Dlatego przy pracy w domu ważne jest to, by utrzymywać kontakt z ludźmi „z branży”. Po to by ciągle trzymać rękę na pulsie w dynamicznie zmieniającym się świecie, a dodatkowo by dostawać informacje zwrotne na temat wykonanej przez ciebie pracy. Dzięki temu będziesz mógł jeszcze lepiej optymalizować swój czas i swoje działania.
9. Docenić oszczędność
Praca w domu to bardzo oszczędne rozwiązanie. Nie musisz wynajmować biura, dojeżdżać do pracy, ani ponosić wszystkich dodatkowych biurowych opłat. Zdrowy obiad zjadasz w domu, a przekąski znajdujesz w kuchennych szafkach, a nie w biurowym barku.
10. Ustalić twarde granice: kiedy pracujesz i kiedy odpoczywasz
Najlepiej jeśli o wyznaczonej godzinie wyłączysz komputer, albo przynajmniej programy, które służą ci tylko do pracy. To bardzo ważny punkt, nawet jeśli twoja praca jest twoim hobby. Warto postawić granice chociażby dlatego, żeby nie przyzwyczajać klientów do telefonów o 2 w nocy. Ta sama zasada tyczy się rodziny i znajomych. Przez to, że pracujesz w domu, twoi najbliżsi mają wrażenie, że mogą cię angażować do wszystkich możliwych zajęć. W końcu jesteś dostępny 24 godziny na dobę. W tej sytuacji musisz czym prędzej wyznaczyć nieprzekraczalną granicę.
[ad name=”Pozioma responsywna”]