Ząbkowanie u niemowlaka. Temat, który świeżo upieczonym rodzicom spędza sen z powiek. Dosłownie. Mieczysław ma już wyrżnięte dwa zęby (oklaski!). Cały proces trwał jednak niezwykle długo i tak do końca nie byliśmy pewni, kiedy zaczęło się całe to ząbkowanie i kiedy się zakończy. Pediatra już w trzecim miesiącu życia Miecia zauważył spulchnione dziąsła, z których wnioskował o szybkim pojawieniu się zębów. Pierwszy ząb pojawił się dopiero około 6 miesiąca. Dlatego też postanowiłam zasięgnąć wiedzy u źródła. Zapytałam lekarza dentystę, Konrada Zaroda, z gabinetu stomatologicznego Alchemia Uśmiechu, który prywatnie prowadzi na Facebooku profil „Dziecko u dentysty” o ząbkowanie u niemowląt: jakie są najczęstsze objawy, jak sobie z nimi poradzić i kiedy należy zacząć się martwić nieprawidłowościami.
Ząbkowanie u niemowlaka: 10 pytań do specjalisty
1. Kiedy powinniśmy spodziewać się pierwszych zębów u dziecka?
Pierwsze zęby mleczne pojawiają się między 4 a 6 miesiącem życia. Najczęściej są to siekacze dolne lub górne.Zdarza się że pierwsze zęby pojawiają się tuż po porodzie, a nawet dziecko rodzi się już z zębem. Wtedy należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą.
2. Które zęby wyrzynają się pierwsze i czy zawsze zęby pojawiają w tej samej kolejności?
Najczęściej pierwsze wyrzynają się dolne siekacze, a następnie górne siekacze. Kolejność wyrzynania się siekaczy może być przypadkowa i nie powinna powodować niepokoju u rodziców. Jednak zęby mleczne pojawiają się w następującej kolejności:
-siekacze
-pierwsze zęby trzonowe
-kły
-drugie zęby trzonowe
3. Czy nadmierne ślinienie się dziecka zawsze jest symptomem ząbkowania i czy są jakieś inne oznaki tego procesu?
Ślinienie to główny objaw ząbkowania. Pozostałe objawy możemy podzielić na ogólne i występujące w buzi. Ogólne to: podwyższona temperatura, brak apetytu, biegunka.
Natomiast w buzi ząbkowanie u niemowląt objawia się: obrzmieniem dziąseł, zaczerwienieniem a nawet krwawieniem z dziąsła, bolesnością dziąsła przy dotyku.
4. W jaki sposób zadbać o higienę jamy ustnej ząbkującego dziecka?
Ważna jest konsekwencja w dbaniu o higienę jamy ustnej dziecka. Jeśli dziecko skarży się w trakcie zabiegów higienizacyjnych, nie zwalnia to rodzica z obowiązku ich przeprowadzania.
Wały dziąsłowe przecieramy zwilżonym gazikiem lub specjalnymi miękkimi nakładkami na palec (teraz dostępne są również nakładki z delikatnego materiału nasączone np. smakiem bananowym). Gazik dodatkowo może być nawilżony naparem z rumianku. Ulgę w ząbkowaniu przynosi gryzienie, także zapewnijmy dziecku dostateczną ilość gryzaków lub podawajmy twarde warzywa do jedzenia.
5. Ile trwa cały proces ząbkowania?
Ząbkowanie najczęściej trwa do 2-3 roku życia.
6. Czy możemy przyspieszyć wyrzynanie się zębów u dziecka?
Nie ma sensu przyspieszać procesu wyrzynania zębów u dziecka. Pamiętajmy, że wraz z wyrzynaniem zębów formuje się kość żuchwy i szczęki, a na ten proces nie można wpływać, aby nie zaszkodzić dziecku.
7. Jak możemy przynieść ulgę dziecku w bolących dziąsłach?
Świetne są schłodzone gryzaki, twarde warzywa ( np. marchewka), pomaga ucisk palcem bolących miejsc.
Można użyć dostępnych w aptekach żeli znieczulających, specjalnie przeznaczonych dla dzieci. Mamy moich małych pacjentów szczególnie chwalą sobie Bobodent i Calgel. W ostateczności, po skonsultowaniu się z lekarzem, można podać dziecku leki przeciwbólowe np. Pedicetamol.
8. Jak rozpoznać, że nasze dziecko odczuwa dyskomfort właśnie z powodu wyrzynających się zębów, a nie np. bolącego brzucha?
Trudne pytanie. 🙂 Na szczęście każda matka dobrze zna i rozumie swoje dziecko. Nie zaszkodzi także zaglądać do buzi dziecka. Jeśli rodzice czyszczą jamę ustną dziecka regularnie to powinni widzieć następujące zmiany.
9. Czy mogą wystąpić jakieś powikłania przy wyrzynaniu się zębów mlecznych?
Jasne, że tak. Silny ból, gorączka, obrzmienie dziąsła, a nawet tworzenie się ropni w okolicy wyrzynających się zębów. Każda z tych sytuacji wymaga niezwłocznej konsultacji dentystycznej.
10. Ząbkowanie u niemowlaka. Kiedy powinniśmy się zacząć martwić brakiem zębów u dziecka?
Przy dzisiejszym wszechobecnym dobrobycie raczej szybciej niż później wyrzynają się mleczaki. Ząbkowanie u niemowląt książkowo powinno zacząć się do 6 miesiąca życia. Jeśli wtedy nic nie zapowiada zmian, udajmy się do dentysty.
Konrad Zarod – lekarz dentysta, właściciel gabinetu stomatologicznego Alchemia Uśmiechu, który prywatnie prowadzi na Facebooku profil „Dziecko u dentysty”. W 2008 roku ukończył Warszawski Uniwersytet Medyczny na wydziale stomatologii. W codziennej praktyce zajmuje się endodoncją, stomatologią zachowawczą i protetyką. Wszystkie zabiegi wykonuje pod mikroskopem, co zwiększa ich skuteczność. W wolnej chwili tworzy profil na Facebooku „Leczenie kanałowe pod mikroskopem”. Uczestnik wielu kursów z zakresu protetyki oraz endodoncji.