Miecio ma już dwa pierwsze ząbki. Ich pojawienie się zajęło trochę czasu, a oczekiwanie na nie trwało w nieskończoność. Teraz, kiedy pierwsze ząbki mamy już za sobą, zaczęłam zgłębiać temat pielęgnacji zębów u niemowląt i przyznam szczerze, że od natłoku informacji rozbolała mnie głowa. Dlatego też, kolejny raz zapytałam specjalistę, dentystę Konrada Zaroda z gabinetu stomatologicznego Alchemia Uśmiechu o to jak prawidłowo pielęgnować mleczne zęby u niemowlaka. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, lub wątpliwości w kwestii pielęgnacji zębów mlecznych, to koniecznie zajrzyjcie na profil na Facebooku „Dziecko u dentysty”, prowadzony przez pana Konrada, który w fachowy i ciekawy sposób opowiada o wszystkich aspektach związanych ze stomatologią dziecięcą.
1. Od kiedy powinniśmy zacząć dbać o higienę jamy ustnej u dziecka?
O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać od jego narodzin. Bo czy zaczynamy myć ciało dziecka dopiero od jakiegoś momentu życia? 🙂
2. Czy w przypadku braku zębów również powinniśmy w szczególny sposób dbać o dziąsła naszej pociechy?
Higiena jamy ustnej to nie tylko czyste zęby. Na początku, gdy pierwsze ząbki jeszcze się nie wyrżną, należy przemywać wały dziąsłowe malucha. Starajmy się przynajmniej dwa razy dziennie wytrzeć dziąsła dziecka zwilżonym gazikiem lub specjalnymi nakładkami na palec (np.: Dental Wipes Brush-Baby). W ten sposób usuniemy z buzi zalegające resztki pokarmowe oraz zaczniemy przyzwyczajać dziecko do codziennej higieny jamy ustnej.
3. Czym najlepiej myć pierwsze ząbki i dziąsła naszego dziecka? Czy są jakieś specjalne pasty i szczoteczki?
Dziąsła dziecka wystarczy przetrzeć wilgotnym gazikiem lub nakładką na palec (np. o smaku bananowym). W momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych należy wprowadzić szczoteczkę. Pamiętajmy żeby była ona przystosowana dla dzieci. Jej główka musi być mała a włosie miękkie. Dobrym pomysłem jest też dodatnie drugiej szczoteczki do zabawek dziecka, aby maluch oswajał się z tym przedmiotem. Można także myć zęby dziecka specjalnymi szczoteczkami elektrycznymi takimi jak BabySonic lub szczoteczką nakładaną na palec rodzica. Co do past to zasada jest prosta – pasta musi być dostosowana do wieku dziecka. Przedziały wiekowe na pastach oznaczają tak naprawdę dopuszczalną zawartość fluoru. Pamiętajmy, że pasty dla dzieci są projektowane tak, aby dziecko połykając nawet całą porcję pasty przy myciu zębów nie zaszkodziło sobie nadmiarem fluoru.
4. Jak często należy myć pierwsze ząbki u niemowlaka?
Najlepiej dwa, trzy razy dziennie – możliwie po posiłkach. Jeśli dziecko nie je już w nocy to pamiętajmy o dokładnym umyciu mleczaków przed pójściem spać. Po umyciu zębów nie powinniśmy podawać dziecku jedzenia, a do picia jedynie przegotowaną wodę.
5. Czy są jakieś dodatkowe zabiegi, które możemy wykonać na zębach małego dziecka, i które w późniejszym czasie uchronią go przed próchnicą?
Podstawowym zabiegiem jest codzienna dbałość o higienę. Nie ma tu świąt, „dni dziecka” i „nagród”. Bakterie wywołujące próchnicę nie śpią. 🙂 W gabinecie lekarz może zabezpieczyć mleczaki fluorem. Pokrywa wtedy zęby substancją, która kolorem i konsystencją przypomina miód. Zabieg taki można powtarzać co pół roku. W trakcie wymiany mleczaków na zęby stałe lekarz może zalakować nowe zęby. Zabieg taki polega na zalaniu specjalnym materiałem zagłębień w wyrzynających się zębach stałych. Jest jednak jeden warunek – zęby muszą być zdrowe.
6. Czy jest jakaś technika mycia zębów mlecznych u niemowląt?
Technika techniką, a życie pokaże i tak swoje ;). Ważne żeby rodzic myjący dziecku zęby wykonywał tę czynność delikatnie. Najlepsze są ruchy ręką w kształcie okręgów.
7. Co z pastą i pianą pozostającą w jamie ustnej dziecka po szczotkowaniu zębów? Czy powinniśmy ją w jakiś sposób wypłukiwać i czy jej połknięcie jest szkodliwe dla dziecka?
Pasty dla dzieci zaprojektowane są z myślą o ich zdrowiu. Producenci zakładają, że dziecko myjąc zęby połknie w całości nałożoną na szczotkę pastę. Jeśli więc w żadnej innej postaci nie podajemy dziecku fluoru nie powinniśmy zaszkodzić maluchowi.
8. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę dentystyczną z małym dzieckiem?
Z maluchem najlepiej przyjść w momencie wyrżnięcia się pierwszego zęba mlecznego. Lekarz może ocenić wtedy prawidłowość rozwoju zębów dziecka. Wizyta ta posłuży rodzicom do zasięgnięcia informacji w jaki sposób dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka i na co zwracać uwagę aby w przyszłości nie było problemów z zębami. Dobrym pretekstem do pierwszej, ale też do kolejnych wizyt u dentysty, są imprezy okoliczonościowe organizowane przez gabinety stomatologiczne. Nasz gabinet w najbliższą sobotę organizuje mikołajki dla najmłodszych. Będzie Mikołaj, Pani Mikołajowa, będą niespodzianki i prezenty, a w wolnej chwili zrobimy przegląd zębów. Zapraszamy 🙂
9. Czy to prawda, że smoki i smoczki mają bardzo zły wpływ na zęby mleczne?
Zbyt późne odstawienie smoczka może doprowadzić do wady zgryzu u dziecka. Ciągła obecność w buzi smoczka deformuje kość w której osadzone są zęby. Dlatego starajmy się jak najszybciej odstawić smoczki.
10. Czy kondycja zębów mlecznych rzutuje na kondycję zębów stałych w przyszłości?
Zęby mleczne są tak samo ważne jak stałe. Próchnica z zębów mlecznych infekuje zęby stałe. Dodatkową funkcją zębów mlecznych jest utrzymywanie miejsca dla zębów stałych. Przedwczesny brak zęba mlecznego lub zniszczony przez próchnicę mleczak mogą doprowadzić do nieprawidłowego wyrzynania się zębów stałych. Z powodu złego stanu mleczaków zęby stałe mogą wyrzynać się z opóźnieniem, w niewłaściwym miejscu lub mogą wcale się nie wyrżnąć.
Konrad Zarod – lekarz dentysta, właściciel gabinetu stomatologicznego Alchemia Uśmiechu, który prywatnie prowadzi na Facebooku profil „Dziecko u dentysty”. W 2008 roku ukończył Warszawski Uniwersytet Medyczny na wydziale stomatologii. W codziennej praktyce zajmuje się endodoncją, stomatologią zachowawczą i protetyką. Wszystkie zabiegi wykonuje pod mikroskopem, co zwiększa ich skuteczność. W wolnej chwili tworzy profil na Facebooku „Leczenie kanałowe pod mikroskopem”. Uczestnik wielu kursów z zakresu protetyki oraz endodoncji.