Od razu szczerze przyznaję – zupełnie się na tym nie znam. Nie mam o tym zielonego pojęcia. Trochę wstyd, bo Dziadek Samo Zło przez wiele lat był leśnikiem i powinnam wiedzieć czym różni się jodła od świerka, ale nie wiem. Na szczęście mam od tego ludzi. Najlepszych w swojej kategorii. To Oni uratowali nam Święta dwa lata temu, kiedy jeżdżąc co trzy godziny do szpitala, do Zyzia, żadne z nas nie miało głowy do organizowania Świąt. Napisali do nas, że z chęcią dostarczą nam choinkę. Tak po prostu, z dobrego serca. Z troski o nasze Święta. Z chęci dzielenia się tym Świątecznym klimatem. Tamte Święta już na zawsze będą tymi najbardziej wyjątkowymi w naszym życiu.
Można więc powiedzieć, że to już taka nasza mała tradycja, że jak choinka to z Gospodarstwa Choinkowego Gołąbek. Mieliśmy w tym roku nawet pojechać do nich pod Radom, żeby sobie samodzielnie wyciąć choinki na plantacji, ale choroby pokrzyżowały nasze plany i choinki przyjechały do nas. Całe szczęście w Warszawie, przy Alei Krakowskiej mają swój punkt dystrybucji.
Jak co roku chcieliśmy wybrać jodłę, ale w tym roku siła argumentów Pana Jakuba Gołąbka była dla nas na tyle przekonująca, że zmieniliśmy decyzję, ale tylko połowicznie.
Dlaczego? Już tłumaczę.
Pierwsza zasada: Zawsze kupuj żywą choinkę
Bo to ekologiczne. Żywa choinka pochłania CO2, jest rośliną zimozieloną przez co cały rok pełni funkcję filtra pyłów zawieszonych powodujących smog. Nie zużywa się do jej produkcji plastiku, metalu oraz nie transportuje się jej z Chin. 😉
Bo to jakościowe. Żywa choinka dobrze wygląda, pachnie i nie jest kiczowata jak jej plastikowy substytut, nawet najlepiej wykonany.
Bo to wspiera naszą gospodarkę. Zastanawialiście się kiedyś, ile kasy ze sztucznej choinki zostanie u nas? Kupując żywą choinkę wspieramy polskie hodowle, polskie szkółki i plantacje. A co za tym idzie dbamy o miejsca pracy. Wiecie, ile rośnie takie drzewko? Od 1 do 5 lat pracy w polskich szkółkach pochłania produkcja sadzonek, a kolejne 5-8 lat pochłania uprawa drzewek na polskich plantacjach.
Druga zasada: kupuj to, co Ci się podoba. Spełniaj swoje Świąteczne marzenia.
Zawsze pamiętaj o tym, że Święta są raz w roku. Nie daj sobie zniszczyć Świątecznego klimatu dla 50zł oszczędności. Drapak ubrany w najpiękniejsze bombki zawsze będzie drapakiem niestety. Pamiętaj, że choinka w przeciwieństwie do teściowej (całe szczęście) będzie z tobą nie tylko podczas świąt, ale spędzisz z nią Sylwestra, Nowy Rok, a jak dobrze pójdzie to dotrwa do Trzech Króli. Nie oszczędzaj na drzewku. Niech te Święta będą ładne.
Trzecia zasada: przy wyborze drzewka do mieszkania kieruj się też jego wielkością.
I nie myślę tu tylko o wysokości, ale również o szerokości choinki. Jodły są szersze, a świerki węższe. Te drugie będą lepsze do mniejszych powierzchni.
Czwarta zasada: sprawdź, w czym wybierasz.
Dla mnie jest jeden rodzaj drzewek z igłami – to choinka. Okazuje się jednak, że jest ich znacznie więcej. Rodzajów drzewek bożonarodzeniowych jest kilka: świerk pospolity, świerk srebrny, świerk serbski, jodła pospolita, jodła kaukaska, jodła frasera, jodła kalifornijska, sosna czarna. Jednak największa popularność mają dwa poniżej opisane rodzaje: świerk srebrny i jodła kaukaska. Poniżej kilka ważnych informacji na temat tych dwóch ostatnich.
Świerk srebrny – zalety
• pięknie i intensywnie pachnie
• jest smuklejszy od jodły. Idealny do mieszkania w bloku, czy jak kto woli w apartamentowcu. 😉
• drzewka są formowane, więc bardzo często mają gęste gałęzie z grubą igłą, które nie uginają się pod ciężkimi bombkami i ozdobami świątecznymi
• najczęściej pochodzi z rodzimych plantacji
• można po niego jechać prosto na plantację – np. atrakcja na Mikołajki
• produkcja jest bardziej ekologiczna (mniej oprysków)
• istnieje możliwość zakupu rośliny nadającej się do dalszej uprawy. Jeśli kupimy drzewko w doniczce, to możemy je później przesadzić na podwórko lub w ogródku działkowym
• igły o różnym wybarwieniu dla danego gatunku (zielony – klasyczny, srebrny – bardzo pięknie prezentujący się we wnętrzach nowoczesnych mieszkań/domów
• długa trwałość ciętej choinki. Taki świerk wytrzymuje nawet do 6 tygodni.
• Świerk srebrny – wady
• Opadające igły, które później są dosłownie wszędzie. Niestety nie zasuszają się na gałęzi jak w przypadku jodły
• Kłujące igły. Jest to minus przy ubieraniu, ale plus przy małych dzieciach i zwierzakach 😉
Jodła kaukaska – zalety
• drzewko uznawane za szlachetniejsze. Pewnie dlatego Janek tak się przy niej upierał. 😉
• zazwyczaj większe i szersze. Posiada rozłożyste dolne korony.
• miękkie i niekłujące igły
• igły w kolorze intensywnej zieleni
• jednorodne dla gatunku igły
• igły się zasuszają (nie opadają jak w przypadku świerka)
Jodła kaukaska – wady
• krótsza trwałość ciętej choinki (do 3 tygodni)
• najczęściej z importu (Dania, Niemcy, Węgry) – nasze polskie, z Pomorza, z racji klimatu rosną na zdecydowanie rzadsze niż importowane
• trudniej o drzewko świeżo ścięte. Drzewka są zazwyczaj wycinane w połowie listopada. Z przyczyn technologicznych i logistycznych prawie nigdzie nie jest możliwe wycięcie, spakowanie i dostarczenie do handlu drzewek w krótszym czasie niż 14 dni.
• mniej wyczuwalny zapach. Chyba, że mowa o jodle pospolitej, ale ona jest za to bardzo uboga w gałęzie.
A jak zwiększyć trwałość zakupionej już choinki?
1. Po zakupie choinki należy pamiętać, żeby nie wnosić drzewka bezpośrednio do ciepłego mieszkania ze względu na szok termiczny. Można tego uniknąć wstawiając zakupioną choinkę na 24 godziny do garażu, piwnicy lub innego pomieszczenia
z przejściową temperaturą.
2. Zakup choinki ciętej – choinkę należy umieścić w stojaku z pojemnikiem na wodę
i systematycznie go uzupełniać
3. Zakup choinki w doniczce – kupiona z pewnego źródła choinka w doniczce nie mniejszej niż 10 litrów powinna posiadać sporą cześć bryły korzeniowej. Należy podlewać przez cały okres stania w domu, a po Świętach powinno się ją wynieść na balkon/taras i wczesną wiosną przesadzić do ogródka (nie zapominając o nawożeniu jej oraz podlewaniu w przypadku braku opadów atmosferycznych)
U nas stanęło na tym że dwa świerki srebrne: jeden mały w doniczce i jeden duży cięty stanęły w salonie a jodła ozdabia nasz balkon.
[ad name=”Pozioma responsywna”]
My mamy zawsze w domu jodłę, właśnie dlatego że jest cudna,nie kłuje i nie opadają jej igiełki. Niestety ale świerk bardzo szybko marnieje i mimo że ubieramy choinkę późno bo jest to 24.12 to i tak nie jest w stanie dotrwać do lutego.