Wszyscy się cieszymy z pięknej pogody, ciepła i zbliżającego się dużymi krokami urlopu. Pewnie nie tylko ja zazdroszczę Marcie wakacji w pięknym, słonecznym kraju, z którego zdjęcia nam prezentowała. Jej odpoczynek przebiegł bez niemiłych niespodzianek, ale one się zdarzają. Schorzenie zwane biegunką podróżnych lub zemstą faraona pojawia się nagle i potrafi bardzo osłabić nasz organizm. Piękne wakacje może zamienić w bolesny pobyt w toalecie, który może się zakończyć nawet pobytem w szpitalu. Biegunka- jak sobie z nią radzić?
Biegunki na zagranicznych wakacjach najczęściej są spowodowane bakteriami, z którymi nasz organizm nie jest wstanie sam sobie poradzić.
Bardzo ważne by przestrzegać podstawowych zasad higieny, nie jeść niemytych owoców, czy warzyw, pić tylko butelkowaną wodę, itd. Są to zasady ogólne i nie zawsze w pełni ustrzegą nas przed dolegliwościami żołądkowo – jelitowymi.
Pewnie każda fanka serialu „Sex and the city” pamięta, że coś takiego przydarzyło się Charlotte na wyjeździe do Meksyku. Komiczna scena, zawsze rozbawi.
Są też lepsze sposoby na ochronę naszej flory bakteryjnej. Dość skuteczną, ale nie wskazaną dla każdego, jest picie alkoholu. Absolutnie nie namawiam do wielkich libacji, ale niewielka ilość wysokoprocentowych płynów każdego dnia pobytu na wakacjach może nam pomóc uniknąć zatrucia. Jadąc do egzotycznego kraju możemy też wcześniej zacząć się przygotowywać przyjmując probiotyki. Powinny wzmocnić naszą florę jelitową, zwiększając naszą szansę obrony przed drobnoustrojami powodującymi biegunkę i wymioty. Możemy myć owoce, drinkować, ale co, jeśli już coś nam się przytrafi?
Biegunka – jedną z najlepiej działających substancji w takich sytuacjach jest nifuroksazyd.
Jest to chemioterapeutyk działający na przyczynę rozwolnienia. Dostępny pod tą samą nazwą w postaci tabletek lub jako kapsułki – Endiex.
Bardzo ważne by przestrzegać podstawowych zasad higieny, nie jeść niemytych owoców, czy warzyw, pić tylko butelkowaną wodę, itd. Są to zasady ogólne i nie zawsze w pełni ustrzegą nas przed dolegliwościami żołądkowo – jelitowymi.
Popularnym związkiem stosowanym przy biegunkach jest loperamidum.
Hamuje on objawy, występuje w preparatach takich jak: Stoperan i Laremid. Wielu ludzi kojarzy także z dzieciństwa leczenie dolegliwości żołądkowo – jelitowych tabletkami węgla. Jest to substancja adsorbująca toksyny. Nie jest to środek tak silny, jak dwa wcześniej opisane. Poprawne stosowanie nie jest też wygodne, ponieważ powinno się z ok 10 tabletek zrobić papkę z wodą i w takiej formie przyjmować. Może również barwić zęby na czarno.
Ważne jest by pamiętać, iż przy tych dolegliwościach nasz organizm bardzo się odwadnia, jest to groźna konsekwencja rozwolnienia i wymiotów.
Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży. Istnieje szeroki wybór elektrolitów dostępnych w aptekach, np. Orsalit, Acidolit. Są to saszetki zawierające proszek, który rozpuszczamy w wodzie, najlepiej przegotowanej. Pamiętajmy także by elektrolity przyjmować powoli, by zbyt duża, nagła ilość płynów nie wywołała kolejnych wymiotów.
By wakacje przebiegły spokojnie, w miłej beztroskiej atmosferze bez zwiedzania miejscowych szpitali i aptek, lepiej pomyśleć o takim przyziemnym problemie, jak biegunka, przygotowując się do wyjazdu. Urlop mamy zbyt rzadko by tracić go w taki sposób. Oby tylko z powodu źle dobranego bikini do koloru opalenizny, czy zbyt niskiego faktora w kremie do opalania i za wysokich temperatur powietrza można było powiedzieć o wakacjach, że było… przesrane.
Małgosia Niemczyk
mgr farm. Małgosia Niemczyk – absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ze specjalizacją Fitochemia i Fitoterapia. Zainteresowanie ziołolecznictwem zrodziło się w niej już w latach dziecięcych, podczas oglądania bajek, o warzących lecznicze mikstury czarownicach. Jest otwarta na doniesienia medycyny niekonwencjonalnej. Swoją wiedzę wykorzystuje na co dzień w pracy w aptece. Osoba wesoła i towarzyska, muzyk amator (choć sąsiedzi nie podzielają jej pasji gry na skrzypcach). Każdy dzień, to nowe cele i nowe wyzwania.