Wynalazki XXI wieku są cudowne. Mamy wszystko robiące smartphone’y i nie latające dreamliner’y . Dzisiejsze czasy zapewniają luksus i wygodę, ale narzucają nam niestety także szalone tempo codziennego życia, w którym bierzemy na siebie coraz więcej zadań: praca, która zaprząta nam myśli długo po jej opuszczeniu, obowiązki domowe, a także przyjemności: kino, teatr, spotkania towarzyskie i różne imprezy. Dziś poruszamy temat: przemęczenie.
Większość z nas zapewne zdaje sobie sprawę, jak ważne przy tak aktywnym trybie życia są sen i odpoczynek ale zwyczajnie brakuje nam na nie czasu. Tymczasem bez wystarczającego „naładowania baterii” trudno jest nam prawidłowo funkcjonować, zwłaszcza, że zajęcia zawodowe i te wykonywane po pracy wymagają od nas sporego wysiłku psychicznego i/lub fizycznego.
Jest wiele czynników mogących znacząco wpływać na stan naszego wyczerpania, które w efekcie mogą doprowadzić do przemęczenia organizmu.
W jaki zatem sposób przygotowywać nasz organizm na tą masę codziennych aktywności?
Często, aby to zrobić, wystarczy nam chwila prawdziwego relaksu i wyciszenia. Może to być czas z dobra książką, kąpiel z bąbelkami lub jak ostatnio u Marty Polinezyjska Odyseja. Ważne jest, aby w takich chwilach wyłączyć myślenie i stres, który zwykle temu zmęczeniu towarzyszy. Innym niezawodnym (i moim ulubionym) sposobem są wakacje lub długi weekend spędzony poza domem. Możemy wtedy odciąć się od nerwów i obowiązków dnia codziennego.
Co jednak zrobić, gdy często odczuwamy zmęczenie i senność, a do urlopu jeszcze parę miesięcy?
Każdy z nas ma swoje metody, sposoby na zmęczenie, na regenerację i pobudzenie organizmu, napiszę dzisiaj o tych najczęstszych i co przydatniejsze – legalnych sposobach.
Co należy stosować na pobudzenie naszych kończyn?
Najlepszym, czyli najzdrowszym sposobem jest przyjmowanie witamin, które jest skuteczną metodą na przemęczenie. Stosowane regularnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i pomagają w radzeniu sobie ze zmęczeniem i stresem. Ważnym składnikiem wspomagającym prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego jest magnez – jeśli coś stosować na pobudzenie organizmu to właśnie preparaty z tym pierwiastkiem. Najlepiej w połączeniu z witaminą B6, ponieważ wtedy lepiej się wchłania. Wybierając odpowiedni dla nas preparat sugeruję zdecydować się na suplement zawierający pełną gamę nie tylko witamin i minerałów, ale także wyciąg z żeń–szenia. Jest to roślina, która naturalnie pobudza i wzmacnia organizm, znana od tysiącleci wspomaga koncentrację i pamięć. Jeżeli w naszej diecie przyjmujemy wystarczające ilości witamin i minerałów możemy kupić tabletki zawierające tylko wyciąg z żeń–szenia.
Zdrowe odżywianie, czy suplementacja witaminowa nie są przeciwwskazaniem do krótkotrwałego pobudzenia.
Najbardziej znaną i dostępną substancją jest kofeina, najczęściej wypijana w postaci kawy albo czarnej herbaty. Dla tych, którzy nie przepadają za tymi napojami alternatywą będzie kofeina w tabletkach, pełniąca idealne rozwiązanie na pobudzenie organizmu w trakcie jazdy czy przy innych czynnościach podczas których jesteśmy w ciągłym ruchu. Naturalnie substancja ta znajduje się także w guaranie. Wyciąg z tej rośliny też jest dostępny w postaci tabletek.
Szybkie pobudzenie osiągniemy również przez chwilowe podnoszenie ciśnienia zażywając lek – Glucardiamid. Mało osób go zna, a jest naprawdę skuteczny na zmęczenie.
Istnieje wiele preparatów zawierających kofeinę, lecytynę, magnez. Ich stosowanie nie powinno być jednak regularne, powinniśmy je ograniczyć tylko do okresów wzmożonego wysiłku umysłowego. Po sesji 😉 lepiej je odstawić. Ponieważ nasz organizm się do nich przyzwyczaja i nie będzie już na nie reagował,jak na początku. Takie leki na przemęczenie powinny być więc brane z rozwagą, w ściśle określonym czasie, aby zapobiec przedawkowaniu.
Każdy z nas ma swój sposób na przemęczenie i stres. Przewlekłe zmęczenie może prowadzić do poważnych schorzeń, dlatego dbajmy o odpowiedni odpoczynek i relaks.
Oprócz pobudzaczy i wakacji warto też pomyśleć o zwolnieniu obrotów. Wiem, że nie jest to łatwe. Jednak osoba wypoczęta jest lepiej zorganizowana i szybciej wykonuje swoje obowiązki, nie przemęczając przy tym organizmu. Dlatego odpoczywajmy, a dzięki temu będziemy mieli więcej czasu.
Małgosia Niemczyk
mgr farm. Małgosia Niemczyk – absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ze specjalizacją Fitochemia i Fitoterapia. Zainteresowanie ziołolecznictwem zrodziło się w niej już w latach dziecięcych, podczas oglądania bajek, o warzących lecznicze mikstury czarownicach. Jest otwarta na doniesienia medycyny niekonwencjonalnej. Swoją wiedzę wykorzystuje na co dzień w pracy w aptece. Osoba wesoła i towarzyska, muzyk amator (choć sąsiedzi nie podzielają jej pasji gry na skrzypcach). Każdy dzień, to nowe cele i nowe wyzwania.