Legenda o Smoku Wawelskim jest powszechnie znaną i lubianą historią. Miałam 5 lub 6 lat, gdy wybraliśmy się z rodzicami do Krakowa by zobaczyć pomnik „tego potwora”. Byłam wielce rozczarowana, widząc małą, metalową konstrukcję, która od czasu do czasu ziała ogniem. Jednak najbardziej zapadła mi w pamięć wypowiedź mojego taty, że gdy go „zgaga pali”, to ma o wiele większe możliwości ogniowe, niż bajkowa postać z Wawelu. Zapytałam, co miał na myśli, bojąc się, że zaraz mój opiekun spłonie – zadziałała wyobraźnia dziecka :). Ze spokojem spojrzał na mnie i powiedział: „To tylko zgaga, kochanie”. Oczywiście wtedy nie wiedziałam, co to znaczy, ale wystarczyło mi to, że tata jest bezpieczny. Dlatego dziś odpowiemy na pytanie: co na zgagę?
Zgaga jest to bolesne, nieprzyjemne pieczenie zlokalizowane za mostkiem, często potocznie nazywane „paleniem przełyku”. Uczuciu temu może również towarzyszyć odbijanie. Istnieje kilka przyczyn chorobowych mogących doprowadzić do tej przykrej dolegliwości. Również wiele pokarmów i napojów może wywołać bóle w klatce piersiowej, np. alkohol, kawa, herbata, czekolada, cytrusy, itd. Często kobiety ciężarne cierpią z powodu zgagi – niestety prócz leków zobojętniających nie mogą przyjmować nic więcej.
Jak zapobiegać, leczyć i łagodzić objawy tej dokuczliwej przypadłości? Jak zwalczyć zgagę?
Jedynym całkowicie pewnym i skutecznym sposobem uniknięcia zgagi, jest wystrzeganie się pokarmów, które ją u nas powodują. Nie znaczy to jednak, że musimy na zawsze zrezygnować z kawy czy herbaty, jeśli te wywołują u nas palące konsekwencje – istnieją leki, którymi możemy się wspomagać w takich sytuacjach.
Pierwszą grupą są leki zobojętniające.
Nie działają one zbyt silnie, ale przy łagodnych dolegliwościach są skuteczne, mają także znikome działania niepożądane. Występują w postaci zawiesin (Gelatum Aluminii Phosphorici, Maalox, Manti, itd.) oraz tabletek do ssania (Alugastrin, Rennie, Manti). Środki z tej grupy po konsultacji z lekarzem mogą stosować kobiety w ciąży. Stosując środki z tej grupy należy pamiętać, by przyjmując inne leki zachować ok. 2-godzinną przerwę między poszczególnymi medykamentami.
Kolejną grupą, która łagodzi zgagę są antagoniści receptora H2.
Leki te chronią również błonę śluzową żołądka przed niekorzystnym działaniem kwasu żołądkowego. Najpopularniejszymi z nich są Ranigast Max i Ranigast Pro. Dwie nazwy określają dwie dostępne dawki, silniejszą: 150mg i słabszą 75mg.
Inhibitory pompy protonowej są to najnowsze leki w tej kategorii, które możemy zaordynować sobie sami. Zmniejszają kwasowość soku żołądkowego, dzięki temu działają dłużej niż leki wcześniej opisane. Dopiero od paru lat dostępne są bez recepty; wcześniej można je było nabyć tylko z przepisu lekarza. W aptece możemy znaleźć leki zawierające jedną z dwóch substancji czynnych: omeprazol (Bioprazol Bio, Polprazol Acid Control, Piastprazol) lub pantoprazol (Anesteloc Max, Controloc Control, Contix ZDR).
Taki asortyment środków i postaci umożliwia nam wybór najkorzystniejszego, najwygodniejszego dla nas preparatu.
Unikanie ulubionych potraw, czy napojów nie jest sposobem, by uciszyć nasz „wewnętrzny ogień”. Przemiana w Smoka Wawelskiego już nam nie grozi – wystarczy wziąć odpowiedni lek i odetchnąć z ulgą.
Małgosia Niemczyk
mgr farm. Małgosia Niemczyk – absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ze specjalizacją Fitochemia i Fitoterapia. Zainteresowanie ziołolecznictwem zrodziło się w niej już w latach dziecięcych, podczas oglądania bajek, o warzących lecznicze mikstury czarownicach. Jest otwarta na doniesienia medycyny niekonwencjonalnej. Swoją wiedzę wykorzystuje na co dzień w pracy w aptece. Osoba wesoła i towarzyska, muzyk amator (choć sąsiedzi nie podzielają jej pasji gry na skrzypcach). Każdy dzień, to nowe cele i nowe wyzwania.
[ad name=”Pozioma responsywna”]