Przy pogodzie takiej, jak ta za oknem trudno się uchronić przed problemami związanymi z przeziębieniem i obniżeniem odporności. Choć wiem, że nieraz i sprawdzane dotychczas tabletki na ból gardła nie pomagają, to niezmiennie polecam preparaty witaminowe, tranowe oraz te z czosnkiem, wspomagające nasz organizm w walce z atakującymi drobnoustrojami, które będą idealnym uzupełnieniem, jako leki na ból gardła. Czasami zdarza się jednak, iż mimo regularnego przyjmowania suplementów wzmacniających czujemy, że „coś się z nami dzieje” – najczęściej są to objawy związane z dyskomfortem gardła. Zwykle odczuwamy je jako: ból gardła (także przy przełykaniu), drapanie, łaskotanie na podniebieniu czy uczucie suchego gardła. Są to schorzenia kojarzone z okresem zimowym, ale mogą przydarzyć się w ciągu całego roku – właśnie dlatego mamy nakazują swoim pociechom wolne picie zimnych napojów.
Nie tylko warunki atmosferyczne powodują ból gardła i łaskotanie gardła.
Czy zdarzyło się Wam kiedyś być na koncercie albo na imprezie, gdzie muzyka grała trochę za głośno? Następnego dnia nasz głos jest w najlepszym przypadku seksowną chrypką, a w najgorszym po prostu go nie ma.
Innymi czynnikami, które negatywnie wpływają na nasze gardło (m.in. suche gardło, zapalenie gardła) są: palenie papierosów, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, jedzenie zbyt ostrych potraw, itd.
Jak zatem radzić sobie z taką przypadłością??
Podpowiem wam jak niwelować ból gardła i co zrobić w sytuacji dolegliwości takich jak suche gardło.
Przed wyborem odpowiedniego leku, musimy stwierdzić, czy dyskomfort, jaki odczuwamy można określić mianem drapania, suchością czy też bólem gardła.
Co na drapanie w gardle i kaszel?
Na „łaskoczące podniebienie” i suchy kaszel z tym związany stosujemy leki powlekające gardło. W większości są to preparaty ziołowe, złożone. Dostępne są w postaci tabletek do ssania (Tymianek i Podbiał, Isla, Gardlox), syropów (Prawoślazowy, Stodal), a także sprayów (Glosal). Często stosowane są również kapsułki z witaminami A i E.
Wyżej wymienione leki mogą stosować również osoby pracujące głosem, ponieważ korzystnie wpływają na struny głosowe.
Jak leczyć zapalenie gardła
W przypadku bólu gardła stosuje się leki działające znieczulająco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i dezynfekująco. Najpopularniejsze z nich to: Septolete, Strepsils, Orofar, Halset, Cholinex, Neo-Angin, Tantum Verde (również w formie sprayu i płynu do płukania), itd. Leki te zwykle występują w postaci zwykłej (słabszej) i silniejszej; dostępne są także w różnych wersjach smakowych, dzięki czemu do leków na zapalenie gardła przekonają się także dzieci.
Przy stosowaniu leków z tej grupy, musimy pamiętać, iż mogą one wysuszać gardło. Dlatego dobrze jest naprzemiennie stosować je z np. z Tymiankiem i Podbiałem.
Dodatkowo przy schorzeniach gardła musimy dużo pić. Wietrzyć i nawilżać pomieszczenia w których przebywamy. Unikać nikotyny i alkoholu – powinniśmy zwyczajnie o gardło dbać.
Zazwyczaj, o ile nie jesteście piosenkarkami albo facetami (oni jakoś ciężko to znoszą) ;), ból gardła nie wyklucza nas z normalnego życia. Jednak jest bardzo uciążliwy i po prostu nieprzyjemny. Nie ma potrzeby cierpieć, gdy pomoc jest na wyciągnięcie ręki. W każdej aptece, w postaci szerokiej gamy leków na ból gardła. Korzystajmy więc z zimy i z radością krzyczmy na głośnych koncertach – konsekwencje są do naprawienia.
Małgosia Niemczyk
mgr farm. Małgosia Niemczyk – absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ze specjalizacją Fitochemia i Fitoterapia. Zainteresowanie ziołolecznictwem zrodziło się w niej już w latach dziecięcych, podczas oglądania bajek, o warzących lecznicze mikstury czarownicach. Jest otwarta na doniesienia medycyny niekonwencjonalnej. Swoją wiedzę wykorzystuje na co dzień w pracy w aptece. Osoba wesoła i towarzyska, muzyk amator (choć sąsiedzi nie podzielają jej pasji gry na skrzypcach). Każdy dzień, to nowe cele i nowe wyzwania.
[ad name=”Pozioma responsywna”]