Nareszcie nastała tak długo wyczekiwana wiosna. Zrobiło się zielono, pojawiają się pierwsze kwiaty w ogródkach, ptaki radośnie śpiewają, jest wspaniale. Czy wszystkich tak ta zmiana pór roku cieszy? Czy wszyscy się tak cieszą z tej buchającej roślinności? Alergia doskwiera wielu osobom. Dla wielu osób jest to dość uciążliwe, mam na myśli alergików. Osoby cierpiące z powodu pylenia roślin nie mogą się w pełni nacieszyć urokami wiosny. Każde wyjście na spacer, na przejażdżkę rowerową, czy na jogging w parku (mam nadzieję, że nie jesteś alergikiem Aniu) musi się odbywać po odpowiednim przygotowaniu. Oczywiście alergie nie znikają jesienią i nie pojawiają się tylko w okresie kwitnienia roślin, ale o wiele więcej osób cierpi z powodu uczulenia na pyłki roślin, niż na alergeny występujące w domu, takie jak: kurz, czy roztocza. Alergia- jak sobie z nią radzić?
Co zrobić, jak się bronić przed katarem oraz opuchniętymi i łzawiącymi oczami?
Zamknięcie się w domu z tonami chusteczek higienicznych nie jest dobrym, ani możliwym rozwiązaniem. Istnieje wiele leków, które pomagają w radzeniu sobie z uciążliwymi objawami uczuleń.
Pierwszą substancją stosowaną przy wysypkach i delikatnych uczuleniach jest wapno, najlepiej z dodatkiem kwercetyny.
Działanie nie jest bardzo silne, ale przy niezbyt nasilonych objawach doskonale się sprawdza. Występuje w postaci tabletek musujących, ale możemy też znaleźć syrop i tabletki do łykania.
O wiele silniejsze i dzięki temu skuteczniejsze są leki przeciwhistaminowe.
Są to leki bardzo popularne, dostępne w małych ilościach bez recepty (od 7 do 10 tabletek). Są to substancje, które hamują objawy alergii, nawet te najbardziej uciążliwe, takie jak katar sienny. Dwie najpopularniejsze substancje należące do tej grupy, to cetyryzyna i loratadyna. Pierwsza z nich jest starsza i w większym stopniu wywołuje senność. Ze względu właśnie na to działanie niepożądane nie powinna być stosowana przez osoby uczące się, kierowców, czy po prostu ludzi aktywnych, którzy nie mogą sobie pozwolić na senność. Przykładowe preparaty zawierające tę substancję to: Alermed, Allertec, Zyrtec, itd.
Loratadyna jest substancją młodszą, gdzie działania niepożądane zostały zminimalizowane przy tej samej skuteczności.
Leki, które zawierają ten związek to: Claritine, Flonidan, Loratan Pro, itd.
Najnowszą substancją dostępną bez recepty jest feksofenadyna, występująca w leku Allegra. Podobnie, jak w przypadku cetyryzyny i loratadyny, większe ilości tego leku są dostępne na receptę.
Można także stosować aerozole do nosa, zmniejszające tylko katar sienny.
Jednym ze związków w takich preparatach jest kromoglikan sodowy. Substancja ta występuje także w kroplach do oczu zmniejszających przekrwienie i łzawienie.
Alergia, to dość podstępne schorzenie, które może nas dopaść w każdym wieku i może dotyczyć alergenów z którymi wcześniej wielokrotnie mieliśmy kontakt – miłośnik zieleni przebywający całe lato w sadzie ze swoimi pięcioma psami za rok lub dwa może okazać się uczulony na pyłki i/lub sierść zwierząt. Nie możemy się uodpornić na alergie, ale możemy z nimi normalnie żyć.
Małgosia Niemczyk
mgr farm. Małgosia Niemczyk – absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ze specjalizacją Fitochemia i Fitoterapia. Zainteresowanie ziołolecznictwem zrodziło się w niej już w latach dziecięcych, podczas oglądania bajek, o warzących lecznicze mikstury czarownicach. Jest otwarta na doniesienia medycyny niekonwencjonalnej. Swoją wiedzę wykorzystuje na co dzień w pracy w aptece. Osoba wesoła i towarzyska, muzyk amator (choć sąsiedzi nie podzielają jej pasji gry na skrzypcach). Każdy dzień, to nowe cele i nowe wyzwania.