Termin porodu zbliża się nieubłaganie. Zaczęłam więc kompletować wyprawkę dla malucha ale też dla siebie. Nie zdawałam sobie sprawy, że tyle nowych „gadżetów” pojawi się w moim życiu. Jedną z tych rzeczy jest biustonosz do karmienia. Zanim jednak dokonałam zakupu postanowiłam zasięgnąć wiedzy u specjalistki. Zapytałam Kasię Deskur, eksperta brafittingu i właścicielkę salonu Mambra w Warszawie o to, czym kierować się przy wyborze stanika do karmienia i na czas ciąży.
Marta: Czy w czasie ciąży powinnyśmy zainwestować w specjalny biustonosz? (zakładając, że nasz rozmiar w pierwszych dwóch trymestrach nie zmienia się)
Kasia: Po pierwsze nie możemy zakładać z góry w jaki sposób będzie zachowywał się nasz biust w trakcie ciąży. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Tak jak każda z nas przechodzi okres ciąży inaczej, tak samo nasz biust może w tym okresie różnie reagować. Rozmiar piersi może zwiększać się stopniowo przez cały okres trwania ciąży, może zwiększyć się głównie w pierwszych miesiącach lub pod koniec ciąży. Tutaj nie ma reguły.
Po drugie nie ma czegoś takiego, jak specjalny biustonosz na czas trwania ciąży. Mitem są staniki „rosnące” razem z biustem. Owszem, taka bielizna uszyta jest z elastycznych materiałów, więc ma zdolność do rozciągania się, ale wcześniej czy później miseczki nie nadążą za wzrostem piersi i zaczną uciskać i zniekształcać biust.
Po prostu należy obserwować swoje piersi w trakcie ciąży i w zależności od zachodzących zmian zmieniać bieliznę na taką, która będzie odpowiednia pod kątem rozmiaru i wygody. Biustonosz musi mieć zatem odpowiednią wielkość miseczki, odpowiedni obwód i zapewniać poczucie komfortu.
Czy, a jeśli tak, to kiedy powinnam wymienić biustonosz w czasie ciąży?
Zgodnie z tym co zostało powiedziane wcześniej: za każdym razem gdy zajdzie taka potrzeba. Lepiej mieć jeden dobry stanik (nawet jeśli byśmy miały prać go na okrągło) niż pięć staników, które deformują, zniekształcają piersi, a przede wszystkim narażają ich delikatną skórę na rozciąganie. Musimy bowiem pamiętać, że stanik, który nie podtrzymuje biustu i nie stanowi odpowiedniej dla niego podpory przyczynia się do szybszego rozciągania i wiotczenia piersi.
Czas ciąży i laktacji to ogromne wyzwanie dla biustu. Jest to okres kiedy w piersiach zachodzą największe zmiany w życiu kobiety (nie biorąc pod uwagę intensywnych zmian wagi, kuracji hormonalnych czy kwestii zdrowotnych).
Jeśli nie zadbamy o odpowiednie wsparcie dla biustu, zmiany wywołane procesami zachodzącymi w tkance łącznej mogą okazać się nieodwracalne. Kobietom bardzo trudno pogodzić się potem z „tym” co zostało po karmieniu.
Dlatego w Mambra kierujmy się zasadą, że zawsze lepsza jest profilaktyka.
Czy zamiast inwestować w nowy stanik na czas ciąży wystarczy zakupić wstawkę przedłużającą obwód stanika?
Jeśli rozmiar miseczek jest wciąż odpowiedni, biustonosz podtrzymuje biust a my odnotowałyśmy tylko zwiększenie obwodu w wyniku poszerzania się żeber, to dołączenie tzw. przedłużki powinno w zupełności wystarczyć.
Czy w ciąży można nosić biustonosz z fiszbinami?
Tak, fiszbiny nie stanowią żadnego zagrożenia dla biustu pod warunkiem, że rozmiar miseczki został dobrze dobrany. Od wewnętrznej strony fiszbiny powinny przylegać do mostka klatki piersiowej (ale go nie uciskać!), od strony zewnętrznej powinny celować w środek pachy (ale nie wbijać się).
Czym różni się stanik do karmienia od normalnego stanika?
Staniki do karmienia mają zamocowane specjalne klipsy w górnych częściach miseczek, dzięki czemu łatwo możemy odpiąć i zapiąć miseczki jedną ręką (w drugiej ręce najczęściej trzymamy maleństwo). Szybko możemy odchylić miseczkę i nakarmić dziecko bez potrzeby zdejmowania całego biustonosza. Jest to przydatne szczególnie podczas spacerów i karmienia nocnego.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu biustonosza do karmienia?
Kupowany stanik powinien mieć miseczkę o jeden numer większą niż rozmiar miseczki w biustonoszach noszonych pod koniec okresu ciąży. Dlaczego? Musimy zostawić zapas ze względu na laktację a szczególnie tzw. „nawał”, który występuje w pierwszym okresie karmienia. Stojąc z klientką przed lustrem w przymierzalni powtarzam: „Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale tak, biust w okresie laktacji będzie jeszcze większy niż teraz.”
Panie wówczas łapią się za głowę, ale potem gdy przychodzą do nas po codzienny stanik już po karmieniu, dziękują mi. Oraz przyznają, że zostawienie zapasu w miseczce było bardzo dobrym pomysłem.
Kupowany biustonosz powinien również być bardzo ciasny w obwodzie. Pamiętajmy, że będziemy go nosić dopiero po porodzie. Awtedy nasze żebra wrócą szybko na miejsce i będziemy pod biustem dużo węższe niż pod koniec okresu ciąży.
Kiedy powinnam zaopatrzyć się w stanik do karmienia?
Biustonosz do karmienia należy kupować nie wcześniej niż w ósmym miesiącu ciąży. Wówczas jesteśmy w stanie najlepiej określić, jaki rozmiar przybierze nasz biust podczas laktacji.
Ilu sztuk będę potrzebowała?
Co najmniej dwie, ponieważ … druga zawsze jest w praniu. Pomimo wkładek laktacyjnych trudno jest uniknąć rozlewu mleka (szczególnie w nocy) więc musimy mieć przynajmniej jeden dodatkowy biustonosz na zmianę. Jest jeszcze kwestia estetyki. Niektóre panie nie wyobrażają sobie chodzenia w staniku bezfiszbinowym. Dlatego biustonosze bezfiszbinowe zakładają tylko do karmienia nocnego a w ciągu dnia wybierają biustonosze fiszbinowe.
Czy każdy biustonosz można przerobić na taki pełniący funkcję karmienia?
Nie każdy ale większość tak. Natomiast oferta staników do karmienia bardzo się powiększyła w ciągu ostatnich lat. Naprawdę jest w czym wybierać, zarówno pod kątem rozmiaru, modelu jak i koloru.
Czym różni się stanik do karmienia dobrany przez profesjonalną brafitterkę od takiego zakupionego w sieciówce?
Salon brafitterski ma w ofercie biustonosze o fantastycznej konstrukcji i świetnej jakości. Nie da się podtrzymać biustu kawałkiem materiału nawet jeśli umówimy się, że ten kawałek występuje w kilku rozmiarach. Nie bez przyczyny, przed pojawieniem się w sprzedaży, dobre biustonosze są testowane przez 1,5 roku. Na paniach o różnych rozmiarach, sylwetkach i różnych kształtach biustu. Konstrukcja dobrego biustonosza to prawie jak konstrukcja statku kosmicznego. 🙂
A jeśli mówimy o rozmiarach… w sieciówkach w danym modelu występuje kilka rozmiarów, w Mambra nawet 150 (!)…i każdy rozmiar znajduje swoją właścicielkę. Nie ma w tym nic dziwnego. Kobiety bardzo różnią się między sobą jeśli chodzi o sylwetkę i nie jest to żadne wielkie odkrycie.
Jeśli będę stosowała wkładki laktacyjne to jak często powinnam prać biustonosz do karmienia?
Gdy tylko się zabrudzi. Niestety wkładki laktacyjne nie ochronią nas całkowicie przed zabrudzeniami. Mleko po opuszczeniu piersi bardzo szybko się rozkłada i nieładnie pachnie. Natomiast dobrym stanikom do karmienia częste pranie nie szkodzi w żaden sposób.
Dla tych z Was, które chciałby sprawdzić na własnej skórze czym jest brafitting. Zamienić swoje 75C na 65 D mam niespodziankę. Na hasło “SuperStyler” dostaniecie 20% rabatu na zakupy w salonie stacjonarnym Mambra w Warszawie. Znajduje się on przy ulicy Marszałkowskiej 18. Te z Was, które nie mogą pojawić się osobiście w salonie, dziewczyny z Mambra zapraszają do swojego sklepu internetowego, który znajdziecie pod adresem: www.mambra.pl.