Zwykle chwilę przed świętami orientuję się, że nie mam pierniczków. Albo dlatego, że nie miałam czasu ich wcześniej upiec, albo dlatego, że wszystkie wylądowały już w żołądkach łasuchów. Tak więc przepis na świąteczne pierniczki ekspresowe niedługo znajdziecie na blogu. Jednak ponieważ został jeszcze miesiąc do świąt postanowiłam upiec pierniczki, które muszą poleżeć. Tak się złożyło, że Marta zaproponowała mi wspólne pieczenia i podesłała mi przepis swojej Mamy na pierniczki alpejskie. Postanowiłyśmy go zrobić i muszę powiedzieć, że pierniczki nie wyszły takie jak alpejskie – wyszły o niebo lepsze. Grube, puchate, pachnące… mniam… Powiem Wam co należy zrobić aby przygotowane przez Was pierniki wyszły równie smakowicie co nasze.
Pierniczki alpejskie należy zrobić około 2 tygodni przed świętami, aby zdążyły zmięknąć na czas. Ciasto należy zrobić dzień przed pieczeniem – jego zrobienie zajmuje około pół godziny. Na drugi dzień można wyrabiać ciasto (świetnie się wyrabia!), wycinać pierniczki, piec je i ozdabiać.
[quote align=”center” width=”100%”]Pamiętajcie, że pierniczki podczas pieczenia mocno się rozrastają. Jeśli nie chcecie, aby choinka przywitała się z gwiazdką koniecznie ułóżcie je w dużych odstępach od siebie.[/quote]
Składniki na nasze pierniki:
– 1kg mąki
– 8 żółtek
– 3 białka
– 1.5 szkl cukru
– 3 łyżki kakao
– 200ml kwaśnej śmietany
– 3 łyżeczki sody
– 2 łyżeczki cynamonu
– 1 łyżeczka goździków
– 1/2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
– 1/2 łyżeczki pieprzu
– 1 kostka masła
– 1 słoiczek miodu (400g)
Przygotowanie pierniczków alpejskich – krok po kroku
0. Wszystkie składniki dobrze jest wyciągnąć z lodówki nieco wcześniej przed przygotowaniem.
1. Kakao wymieszać z mąką.
2. W garnku, na małym ogniu rozpuścić miód i przyprawy, następnie dodać masło i poczekać aż się rozpuści. Garnek odstawiamy na bok do ostudzenia.
3. Śmietanę o temperaturze pokojowej wymieszać z sodą i odstawić, aż zwiększy swoją objętość ok 2 razy.
4. Białka ubić na sztywną pianę, nadal ubijać dodając cukier, a potem żółtka.
5. Masę jajeczną wlewamy do mąki mieszając, następnie do masy wlewamy ostudzony miód cały czas mieszając. Na koniec dodajemy śmietanę i mieszamy ciasto.
6. Ciasto odstawiamy na 24 godziny do lodówki – w tym czasie zgęstnieje.
1. Ciasto dobrze wyciągnąć z lodówki na ok. godzinę przed pieczeniem – będzie się łatwiej wyrabiało.
2. Stolnicę podsypać mąką, wyrobić ciasto.
3. Rozwałkować ciasto na grubość ok. 2 cm i wykrawać pierniczki.
4. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 7-12 minut.
5. Pierniczki stwardnieją i będą znów miękkie po około 2 tygodniach. Do tego czasu należy trzymać je w szczelnie zamkniętym pojemniku.
6. Można ozdobić lukrem, ozdobami do ciast, polać polewą czekoladową.
Dorota Bigo
Dorota Bigo – kocha eksperymentować ze wszystkim, co da się zjeść. Nie uznaje zasad, że konkretnych smaków nie da się połączyć, a jeśli rzeczywiście tak jest musi przekonać się na własnej skórze. Jeśli mogłaby, mieszkałaby koło meksykańskiego targu, gdzie sprzedają papryczki chilli. Pasję do jedzenia łączy z zamiłowaniem do fotografowania, a efekty publikuje na SuperStylerze. Zawodowo zajmuje się e-marketingiem, studiowała w Krakowie, Paryżu i Warszawie, co zaowocowało dyplomem z dziennikarstwa.
Jedno pytanko o ozdabianie pierniczków, najlepiej jak zmiękną czyli po 2 tygodniach czy można od razu?
Witam, chciałabym wypróbować przepis na pierniczki, ale w składnikach brak ilości miodu i masła, które należy rozpuścić. Proszę o podanie ilości.