Na to, co dzieje się w ostatnim czasie za oknem brak mi zwyczajnie słów, nie mam już zwyczajnie siły. Jako osoba, która energię witalną czerpie między innymi ze słońca, chodzę ostatnio totalnie bez życia i staram się umilać sobie życie małymi przyjemnościami. Jedną z nich jest pyszny, gorący domowy kisiel z czarnego bzu, którego sztukę przygotowywania opanowałam stosunkowo niedawno.
Totalna łatwizna
Jak się okazało jest to jeden z prostszych przepisów z jakimi miałam do czynienia, ale jakoś zawsze bliżej mi było do gotowców. Do zmiany zmotywował mnie Miecio, który jest ogromnym fanem kisielu, a ja chcąc dogodzić mojemu pierworodnemu postanowiłam taki kisiel wykonać własnoręcznie. Jako, że aurę za oknem mamy straszną jako główny składnik wybrałam owoc czarnego bzu. Skąd go wzięłam? Z dżemu Łowicz 100% z owoców Czarny Bez. Który prócz bardzo ciekawego smaku ma też walory prozdrowotne: wspomaga procesy obronne organizmu czyli wpływa na naszą odporność, a to tylko wybrane zdrowotne właściwości czarnego bzu. Wystarczy jedna łyżka dziennie takiego dżemu i żaden chłód i deszcz nie będzie groźny. Do porannej kawy, w tygodniu kiedy każda minuta jest na wagę złota odgrzewam w garnuszku rozgrzewający kisiel. Chcecie przepis na przepyszny kisiel o smaku czarnego bzu? Zatem oto on.
Prosty przepis na kisiel z czarnego bzu
Składniki:
– pół słoika dżemu Łowicz 100% z owoców Czarny Bez
– litr wody
– 4 łyżki mąki ziemniaczanej
– kilka gwiazdek kardamonu
– kilka goździków
Przygotowanie:
W 1/3 szklance wody mieszamy mąkę ziemniaczaną.
Resztę wody zagotowujemy. Do wrzątku wrzucamy dżem, kardamon i goździki. Chwilę mieszamy.
Na koniec wlewamy wodę z mąką ziemniaczaną i mieszamy kilka minut do osiągnięcia konsystencji kisielu. Na koniec wyławiamy gwiazdki kardamonu i goździki.
W salaterkach czy kubku ozdabiamy kisiel z dżemem 100% z owoców Czarny Bez. Polecam, zwłaszcza jeśli lubicie takie przypisy. Czarny bez z pewnością Was zachwyci i zagości w Waszej diecie na dłużej!
Nie wiedziałam, że Łowicz ma taki super dżem w ofercie! Bardzo jestem ciekawa, jak smakuje. W podobny sposób można zrobić domowy budyń – mleko, trochę cukru, mąka ziemniaczana i dodatki wedle gustu.
Pyszny jest! Serio! <3
ja właśnie na bazie mąki ziemniazanej kisiel robię praktycznie ze wszystkiego, z czego się da 😀