Przyznam, że nieczęsto mam okazję jeść dzikie ptactwo czy dziczyznę. W okresie świąteczno-noworocznym sklepy obfitowały w różnego rodzaju smakołyki i tak mojej mamie udało się zdobyć perliczkę. Perliczkę jedliśmy na rodzinnym obiedzie i zależało mi na tym, żeby było w miarę tradycyjnie. Szukając inspiracji jak podać tego ptaka zajrzałam do Wielkiej (na prawdę wielkiej!) Księgi Kuchni Polskiej, gdzie znalazłam przepis, który poddałam niewielkim modyfikacjom. Kapusta i grzyby kojarzą się ze staropolską tradycją, są dość ciężkostrawne. W przeciwieństwie do perliczki, której mięso jest soczyste i delikatne, a nabiera wyśmienitego smaku madery i tymianku. Połączenie zaiste niebiańskie! Do tego bardzo dobrze pasują zasmażane buraczki oraz ziemniaki – według preferencji gotowane lub pieczone. Spróbujcie, bo warto! Perliczka łatwo schnie podczas pieczenia, dlatego warto co jakiś czas polać ją sosem i piec pod przykryciem prawie przez cały czas, z wyjątkiem kilku – kilkunastu ostatnich minut.
Składniki (ok. 8 osób):
Mięso:
– 2 duże perliczki (ok 3 kilo razem)
– 8 ząbków czosnku
– gałązki tymianku (lub tymianek suszony)
– 2 jabłka
– oliwa
– sól
– pieprz
– wykałaczki
Sos:
– madera
– wywar drobiowy 1 szkl
– czosnek – kilka ząbków
– tymianek
Do podania:
– grzyby (ok. 300 gr)
– cebula – 1 duża
– kapusta włoska (główka)
– gałka muszkatołowa
– sól
Buraczki zasmażane
– buraki – ok 5 sztuk
– kminek
– łyżka masła
– łyżka mąki
– sól
– śmietana
Przygotowanie:
Mięso:
0. Piekarnik nagrzewamy do ok 200 stopni.
1. Perliczkę rozwiązujemy, odcinamy jej końcówki łap oraz oczyszczamy z resztek piór.
2. Perliczki nacieramy z zewnątrz i wewnątrz solą, pieprzem, rozgniecionym czosnkiem i tymiankiem. Do środka dajemy po 2 ząbki czosnku oraz po jednym, pokrojonym jabłku.
3. Naciągamy skórę i zamykamy ptaka wykałaczką.
4.Przekładamy do naczynia żaroodpornego i podlewamy maderą z bulionem.
5. Przykrywamy i wstawiamy do piekarnika. Jeśli nie macie odpowiednio dużej brytfanny można piec na blasze i przykryć folią aluminiową (srebrną stroną do mięsa).
6. Perliczki pieczemy około godzinę – 20 minut na jednym boku, 20 minut na drugim boku, następnie kolejne 20 minut piersiami do góry. Na koniec ściągamy przykrycie, aby skórka nieco się spiekła.
7. Wyciągnąć z piekarnika i odstawić na 10 minut aby mięso odpoczęło.
8. Sos z blachy zlać do rondelka i odparować. W razie konieczności dosolić lub doprawić pieprzem.
Perliczka. Dodatki:
0. W czasie pieczenia perliczki przygotowujemy dodatki.
1. Buraczki gotujemy do miękkości (ok. 40 minut), studzimy, obieramy i ścieramy na tarce na jak najmniejszych oczkach.
2. Następnie wrzucamy do garnka, dodajemy sól, kminek, masło i mąkę, tak aby buraczki zgęstniały. Następnie dodajemy do smaku śmietanę.
3. Kapustę włoską szatkujemy, podsmażamy na maśle i dusimy do miękkości, dodając do smaku sól, pieprz oraz gałkę muszkatołową.
4. Na maśle podsmażamy cebulkę, następnie dodajemy grzyby, solimy i dusimy do miękkości grzybów.
5. Gotujemy lub pieczemy ziemniaki.
Podanie:
Kładziemy kapustę, na nią grzyby, na górze porcję mięsa. Osobno podajemy sos, buraczki i ziemniaki.
Kolejnego dnia można mięso podlać sosem i podgrzewać razem z kapustą i grzybami. Tak przygotowana perliczka zachwyci Ciebie i Twoich gości.
Dorota Bigo
Dorota Bigo – kocha eksperymentować ze wszystkim, co da się zjeść. Nie uznaje zasad, że konkretnych smaków nie da się połączyć, a jeśli rzeczywiście tak jest musi przekonać się na własnej skórze. Jeśli mogłaby, mieszkałaby koło meksykańskiego targu, gdzie sprzedają papryczki chilli. Pasję do jedzenia łączy z zamiłowaniem do fotografowania, a efekty publikuje na SuperStylerze. Zawodowo zajmuje się e-marketingiem, studiowała w Krakowie, Paryżu i Warszawie, co zaowocowało dyplomem z dziennikarstwa.
spróbuj obniżyć mocno temperaturę i wydłużyć czas pieczenia. ptactwo i dziczyzna fantastycznie się pieką w 100-120 stopniach.
pozdrawiam
~mg
Dzięki za podpowiedź, na pewno spróbuję kolejnym razem jak tylko dorwę perliczkę! Człowiek się uczy przez całe życie 🙂