Lubię eksperymentować ze wszystkimi kuchniami świata – karaibską, chińską i innymi. Ale w końcu nadchodzi dzień, kiedy przychodzi ochota na obiad jak od babci. Dlatego dzisiaj na blogu gulasz drobiowy z kaszą i surówką z kiszonej kapusty. Weekend jest idealny na nieco dłuższe siedzenie w kuchni, bo nie jest to bardzo szybka potrawa. Tak na prawdę ani to za bardzo dietetyczne, ani zbyt piękne, ale jakie pyszne! Mam nadzieję, że przygotowanie tego przepisu pójdzie Wam jak z płatka i poczujecie przy obiedzie smaki z dzieciństwa. A może taki gulasz to u Was standardowe menu?
Gulaszu zrobiliśmy z narzeczonym od razu wielki garnek, ale podam Wam składniki na 4 osoby, w razie jakbyście nie chcieli jeść go przez trzy dni.
A więc lista zakupów:
Gulasz drobiowy:
– 0,6 kg mięsa drobiowego (u mnie kurczak i indyk)
– 2 papryki
– 1 cebula
– 30 dkg pieczarek
– pomidor
– 2 małe marchewki
– 3 ząbki czosnku
– ziele angielskie (kilka ziarenek)
– 2 duże liście laurowe
– słodka papryka
– sól
– pieprz
– śmietana
– mąka
– masło
– dla chętnych chili
Surówka:
– 0,5 kg kiszonej kapusty
– 2-3 marchewki
– 1 cebula
– sól i pieprz
– sok z cytryny
– oliwa
Wykonanie:
1. Mięso kroimy w kostkę i przyprawiamy solą oraz pieprzem.
2. Paprykę, pieczarki, cebulę, pomidora i marchewkę do gulaszu kroimy na części (ja lubię duże kawałki, ale to zależnie od preferencji). Czosnek przepuszczamy przez praskę.
3. W garnku rozgrzewamy niewielką ilość tłuszczu i podsmażamy na niej krótko słodką paprykę w proszku (żeby się nie spaliła), następnie wrzucamy cebulę, po chwili marchewkę, a na sam koniec paprykę. Dolewamy szklankę wody.
4. Na patelnię wrzucamy czosnek, a następnie mięso i chili. Wszystko smażymy krótko, aby mięso się “obsmażyło” z każdej strony.
5. Mięso wrzucamy do garnka z warzywami, dodajemy pomidora oraz przyprawy. W razie potrzeby można dolać nieco wody. Przykrywamy.
6. Smażymy pieczarki z odrobiną soli, tak aby puściły wodę i wrzucamy je do gulaszu.
7. Teraz nasz gulasz musi się dusić na małym ogniu pod przykryciem, aż mięso zmięknie (około pół godziny).
8. W tym czasie gotujemy kaszę wg przepisu na opakowaniu i przygotowujemy surówkę. Siekamy kiszoną kapustę, marchewkę ścieramy na tarce, a cebulę siekamy na małe kawałki. Składniki surówki mieszamy i odstawiamy na chwilę.
9. Teraz kropka nad “i” naszego gulaszu. Ci, którzy lubią jeść dietetycznie mogą pominąć zasmażkę, odparować wodę z gulaszu i zabielić śmietaną. Ci, którzy niekoniecznie muszą akurat tego dnia dbać o linię rozgrzewają w garnku 50g masła i dosypują mąkę cały czas mieszając. Gdy zasmażka zrobi się gęsta dolewamy do niej nieco wody z gulaszu, mieszamy i dopiero wlewamy do garnka z mięsem cały czas mieszając, aby nie zrobiły się “kluchy”.
10. Następnie zabielamy gulasz śmietaną rozrobioną z wodą z gulaszu.
Smacznego!
Dorota Bigo
Dorota Bigo – kocha eksperymentować ze wszystkim, co da się zjeść. Nie uznaje zasad, że konkretnych smaków nie da się połączyć, a jeśli rzeczywiście tak jest musi przekonać się na własnej skórze. Jeśli mogłaby, mieszkałaby koło meksykańskiego targu, gdzie sprzedają papryczki chilli. Pasję do jedzenia łączy z zamiłowaniem do fotografowania, a efekty publikuje na SuperStylerze. Zawodowo zajmuje się e-marketingiem, studiowała w Krakowie, Paryżu i Warszawie, co zaowocowało dyplomem z dziennikarstwa.