W dzisiejszym wpisie echa niedawnej majówki. Ja spędziłam kilka dni na oddawaniu się swojej trzeciej pasji – narciarstwu na austriackim lodowcu Stubaier Gletcher. Oczywiście nie zapomniałam też o kuchni. Powiem szczerze, że w okolicznych punktach gastronomicznych najbardziej urzekły mnie “Germknoedle” – kluchy na parze z nadzieniem z powideł śliwkowych, posypane makiem i polane sosem waniliowym lub masłem. Poza tym można było spróbować szerokiego wyboru wędlin, wśród których królują kiełbasy – punkt obowiązkowy każdego menu. Kolejnym standardowym punktem programu kulinarnego w okolicy miasteczka Neustift jest rosół (przepyszny!), codziennie z inną “wkładką”. Dzisiaj pokażę Wam przepis na wspomnianego na początku Germknoedla.
Germknoedel może być pyszną, słodką i sycącą propozycją na obiad.
Sądzę, że podbije podniebienia dzieciaków, a wśród dorosłych też znajdzie swoich wielkich fanów. Nie jest to skomplikowana propozycja kulinarna, ale ponieważ jest robiona z ciasta drożdżowego potrzebuje czasu na wyrośnięcie. Ciasto można zrobić samemu i nie jest to trudne, albo kupić w sklepie gotowe kluski z nadzieniem. W Austrii podaje się Germknoedla z sosem waniliowym (jak poniżej) albo zamiast sosu polewa się kluskę roztopionym masłem.
Składniki na kluski:
Ciasto:
– drożdże – 40gr
– mąka – 600gr (+do podsypywania)
– jajka – 2szt
– masło – 50gr
– mleko – 1 szklanka (duża)
– cukier – 2 łyżki
– sól – łyżeczka
– powidła śliwkowe
– mak (gotowy do spożycia)
– cukier puder
Polewa:
– cukier wanilinowy – 2 opakowania
– aromat wanilinowy
(powyższe można zastąpić laską wanilii z dwoma łyżeczkami cukru waniliowego)
– mleko – 1 szklanka
– żółtka – 4 szt
– cukier – 3/4 szklanki
– śmietanka słodka – ok 1 szklanki
Germknoedel wykonanie:
1. Do miski wlewamy podgrzane, ale nie gorące mleko, dodajemy 2 łyżki cukru, drożdże i 3 łyżki mąki. Dokładnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem na około 30 minut.
2. W rondelku roztapiamy masło, a potem studzimy.
3. Do zaczynu z drożdży dodajemy resztę składników ciasta, tj. mąkę, jajka, roztopione masło i nieco soli. Wyrabiamy ciasto, a następnie przykrywamy je i odkładamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 30-40min.
4. Wyrabiamy jeszcze raz krótko ciasto i dzielimy na części (ok. 8).
5. Z każdej części formujemy kulę, a następnie robimy w niej dziurę do której nakładamy powideł śliwkowych. Następnie boki zalepiamy, tak aby powidła zostały w środku. Dajemy kluskom odpocząć jeszcze przez 10 min pod przykryciem.
6. W tym czasie zaczynamy robić sos. Podgrzewamy mleko z cukrem wanilinowym przez kilka minut. Żółtka ucieramy z cukrem na gładką masę. Następnie do żółtek wlewamy powoli mleko cały czas mieszając, dodajemy aromat i stawiamy na niewielkim ogniu aby sos zgęstniał.
7. Kluski gotujemy na parze około 20min (w zależności od wielkości).
8. Kiedy sos już odparuje i zrobi się gęsty dodajemy śmietankę.
9. Gotowe kluski polewamy sosem, posypujemy makiem i cukrem pudrem.
Dorota Bigo – kocha eksperymentować ze wszystkim, co da się zjeść. Nie uznaje zasad, że konkretnych smaków nie da się połączyć, a jeśli rzeczywiście tak jest musi przekonać się na własnej skórze. Jeśli mogłaby, mieszkałaby koło meksykańskiego targu, gdzie sprzedają papryczki chilli. Pasję do jedzenia łączy z zamiłowaniem do fotografowania, a efekty publikuje na SuperStylerze. Zawodowo zajmuje się e-marketingiem, studiowała w Krakowie, Paryżu i Warszawie, co zaowocowało dyplomem z dziennikarstwa.