Nie ma słodszego widoku, niż dziecko w kuchni pomagające rodzicom w gotowaniu. Miecio towarzyszy nam w przygotowywaniu posiłków od pierwszych dni. Na razie biernie obserwuje nasze gotowanie, ale dzięki temu, że jest z nami kuchni od samego początku słyszał już tuzin piosenek, wymyślonych przeze mnie na poczekaniu o krojonych warzywach, widział tańczące udka kurczaka i pomidory, które jeden po drugim lądowały w garnku z zupą. Teraz kiedy ma już dziewięć miesięcy dostaje jedną ze swoich plastikowych łyżeczek i uderzając w blat krzesełka do karmienia, wystukuje rytm do kuchennych piosenek mamy.
Poniżej spisałam kilka zasad, które warto mieć z tyłu głowy otwierając drzwi naszej kuchni przed dzieckiem:
Spiesz się powoli
Gotowanie z dzieckiem zwykle trwa dłużej, niż wtedy kiedy sama przygotowujesz posiłek. Nie denerwuj się zatem i uzbrój się w cierpliwość. Pamiętaj, że gotowanie dla twojej pociechy to nie tylko cel sam w sobie, ale też niezwykła podróż, z której dziecko wyciąga naukę.
Nie bój się bałaganu
Musisz pamiętać, że gotowanie z dzieckiem jest niewątpliwą przyjemnością, ale na pewno nie czystą. Staraj się tym nie przejmować. Daj dziecku przesiać mąkę przez sitko nawet jeśli później będziesz musiała odkurzyć całą kuchnię. Warto się wcześniej przygotować, zabezpieczyć blat, położyć chodnik na podłodze.
Zaplanuj wspólne gotowanie
Zrób zakupy spożywcze, ale wcześniej wybierz przepis, który pozwoli w dużym stopniu uczestniczyć dziecku w jego przygotowywaniu. Może sałatka owocowa, naleśniki albo proste ciasto. Zaplanuj kolejne czynności tak, żebyś czuła się kapitanem na pokładzie swojej kuchni. Inspirujące gadżety kuchenne oraz proste i efektowne przepisy kulinarne na wspólne gotowanie z dzieckiem znajdziesz na stronie Westwing.pl Zachęcam Was do odwiedzenia tej strony bo są tam też ciekawe porady dotyczące wspólnego gotowania.
Pamiętaj, że dzieci jedzą oczami
Dlatego warto wyposażyć naszą kuchnię w kolorowe foremki, bezpieczne plastikowe sztućce, talerze i talerzyki, z których dzieci będą zjadały wspólne posiłki, różnokolorowe miski do przygotowywania posiłków, obrusy i serwetki. Wszystkie te elementy pobudzą wyobraźnię i apetyt twojej pociechy.
Ubierz siebie i dzieci
Gotowanie w nowej bluzce nie jest dobrym pomysłem. Bo nawet jeśli ty ogarnęłaś już sztukę kulinarną, to musisz liczyć się z tym, że twoje dziecko może na ciebie wylać na przykład mus truskawkowy albo rzucić w ciebie kawałkiem ugotowanego buraka. W końcu to tylko dziecko. 🙂 Najlepiej jeśli na tę okazję będziesz miała kolorowy fartuch dla siebie i dziecka.
Umyjcie ręce przed wspólnym gotowaniem
Higiena przede wszystkim. Tego punktu nie muszę chyba rozwijać.
Bawcie się i uczcie razem
Krok po kroku tłumacz dziecku na czym polega przygotowywanie posiłku. Opowiedz dziecku o produktach, z których powstaje potrawa, ale też o akcesoriach kuchennych, które do niej wykorzystasz. Koniecznie pozwól dziecku skosztować poszczególnych składników. Wspólne gotowanie to dobry pretekst by zacząć uczyć dziecko np. liczenia.
Rozkoszujcie się do woli!
Nakryjcie wspólnie do stołu i zajadajcie się wspólnie przygotowanym posiłkiem.
Jeśli moim artykułem ośmieliłam Cię do wspólnej zabawy w kuchni z dzieckiem, ale ciągle nie masz pomysłu co możecie wspólnie przygotować, to mam dla was coś specjalnego.
Pyszny i prosty przepis z mojej ulubionej książki przygotowującej do macierzyństwa: „W Paryżu dzieci nie grymaszą”.
We Francji bowiem bardzo duży nacisk kładzie się na samodzielność dzieci w kuchni, dlatego od najmłodszych lat uczestniczą one we wspólnym gotowaniu. Oto bardzo prosty przepis na:
Gateau au yaourt czyli ciasto jogurtowe
Jego nazwa ma podwójny wymiar bo prócz tego, że jogurt jest jednym ze składników to kubeczek po jogurcie posłuży wam do odmierzania pozostałych składników do ciasta.
Zatem będziecie potrzebować:
2 kubeczki jogurtu naturalnego po 150 g
2 jaja
1 kubeczek cukru
4 kubeczki mąki
¾ kubeczka oleju
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka wanilii
Opcjonalnie:
2 kubeczki mrożonych owoców lub
1 kubeczek groszku czekoladowego
Kwaśna śmietana do podania
Przygotowanie:
Nagrzej piekarnik do 200 st.C
Wysmaruj olejem roślinnym foremkę do ciasta. Delikatnie wymieszaj jogurt z jajkami, cukrem, wanilią i olejem. W drugiej miseczce wymieszaj dokładnie mąkę z proszkiem do pieczenia. Przesyp suche składniki do mokrych i wymieszaj ostrożnie aż się ze sobą połączą. Pamiętaj jednak żeby nie mieszać ich zbyt długo. Na tym etapie wsyp do ciasta ulubione dodatki (mrożone owoce lub groszek czekoladowy). Piecz ciasto przez 35 minut, a przed wyjęciem z piekarnika upewnij się czy ciasto jest gotowe nakłuwając je drewnianym patyczkiem. Zostaw je do wystygnięcia i podawaj z kleksem śmietany.
Podoba Ci się przepis? Bierz dziecko do kuchni i zabierajcie się do gotowania. 😉