Wiadomo, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia. Chyba każda mama na świecie o tym wie. Ja sama widzę, jaką dawkę przeciwciał przyjmuje Zyzio codziennie z moim pokarmem. Dzięki temu mały zuch jest totalnie odporny na wszystkie zarazy, które Miecio przynosi ze żłobka. Jakie mleko dla niemowlaka może być lepsze niż te od mamy?
Mleko mamy ma niezwykłą moc, szczególnie w kontekście żywienia wcześniaków. Ale są też takie mamy, które z różnych przyczyn nie mogą karmić piersią, mimo że bardzo tego pragną. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile wiadomości dostaję codziennie od takich mam, które żyją z poczuciem winy, że karmią dziecko mlekiem modyfikowanym. Ponieważ nie dały rady z karmieniem piersią. I choć zawsze będę ogromną fanką karmienia piersią, to wcale nie uważam, żeby karmienie mlekiem modyfikowanym, szczególnie po 6 miesiącu życia dziecka było zbrodnią.
A że mój blog jest zarówno dla mam karmiących piersią jak i tych karmiących mlekiem w proszku postanowiłam napisać ten tekst, bo sama ostatnio dostałam oczopląsu i kociokwiku próbując się zorientować, o co chodzi w tych wszystkich oznaczeniach na mleku modyfikowanym. Dlatego zapytałam farmaceutkę i dietetyczkę Izabelę Kurowską z mojej ulubionej apteki Melissa.pl (pisałam wam o niej w kontekście wyprawki) o to, jak wybrać właściwe mleko modyfikowane i czym się kierować przy jego zakupie.
Zacznijmy od podstaw: dlaczego mleko modyfikowane jest modyfikowane? Skąd taka nazwa? Na czym polega modyfikacja?
Głównie na bazie mleka krowiego powstaje mleko modyfikowane dla naszych dzieci. Niemowlęta nie powinny spożywać czystej jego postaci, ponieważ jego skład ma za dużą zawartość białka i sodu, co może powodować zaburzenia w pracy nerek, pogorszyć procesy trawienne i zmniejszyć wchłanianie ważnych składników odżywczych. Mleko krowie poddaje się procesom modyfikacji, które w jak najbardziej optymalny sposób upodobniają je do mleka kobiecego.
Modyfikacja mleka krowiego polega na zmniejszeniu ilości białka i zmianie jego składu poprzez zwiększenie białek serwatkowych.
Zmieniany jest również skład jakości tłuszczów, poprzez dodawanie olejów roślinnych bogatych w wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza DHA, ALA i LC-PUFA niezbędny do prawidłowej budowy układu nerwowego i mózgu. Dodatkowo uzupełniane są węglowodany laktozą tzw. cukrem mlecznym, która jest źródłem energii. Zmniejszenie zawartości soli mineralnych głównie sodu, potasu i chloru redukuje obciążenie osmotyczne nerek. Optymalizowana jest proporcja wapnia i fosforu, dzięki temu kości i zęby maluszka mogą rozwijać się prawidłowo. Żelazo, jod, cynk i selen oraz niektóre witaminy wzbogaca mleko. Prowadzone badania wykazują potrzebę suplementacji mleka i wzbogacania jego składu w inozytol, cholinę, cholesterol, oligosacharydy i prebiotyki.
Cała procedura modyfikacji jest ściśle kontrolowana, tak aby nie dopuścić do jakikolwiek zanieczyszczeń mleka.
Co oznaczają cyferki na opakowaniu z mlekiem modyfikowanym : 1, 2, 3, 4, 5?
Skład mleka kobiecego zmienia się wraz ze wzrostem dziecka i jego rozwojem. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom, producenci dostosowali poszczególne mleka tak, aby na każdym etapie dziecko otrzymywało optymalną zawartość składników odżywczych pozwalających na prawidłowy rozwój.
Należy pamiętać aby mleko modyfikowane dobierać do wieku dziecka.
Cyferka 1 to mleko początkowe, przeznaczone jest dla niemowląt do 6 miesiąca życia. Jest lekkostrawne, uwzględnia niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka, bogatsze jest w białka serwatkowe.
Cyferka 2 mleko następne stosowane u dzieci od 6 do 12 miesiąca życia. Zawiera więcej żelaza niż mleko początkowe, gdyż dziecko wykazuje większe zapotrzebowanie. Tu możecie je kupić w dobrej cenie.
Cyferka 3, 4, 5 mleko typu Junior, tymi symbolami oznaczane są mleka dla dzieci powyżej roku.
Mleko 3 przeznaczone jest dla dzieci po 1.roku życia,(tu możecie je kupić ) mieszanki 4 (tu możecie je kupić) – dla dzieci po 2. roku życia, zaś 5 – dla przedszkolaków.(tu znajdziecie to mleko)
Ich skład jest odpowiedniejszy dla organizmu dziecka niż skład mleka krowiego, zaletą jest dodatek żelaza, cynku, witaminy D, nienasyconych kwasów tłuszczowych ALA, zmniejszenie ilości białka w porównaniu do mleka krowiego.
A co w momencie kiedy na przykład po zakończeniu urlopu macierzyńskiego mama wraca do pracy i tym samym kończy się karmienie piersią?
Warto pamiętać, że po skończeniu pierwszego roku nasze dziecko nie jest jeszcze małym dorosłym. Jednak to właśnie w tym momencie wiele mam rezygnuje z podawania mleka zarówno tego z piersi jak i modyfikowanego . Warto z wyprzedzeniem przygotować się na ten moment – pierwsze urodziny to moment, kiedy zmieniamy mleko z „2” lub mleko mamy na „3, a tu macie fajną promocję na zakup pierwszej „trójki” dla maluszka
Mleko modyfikowane HA. A co oznaczają magiczne skróty: HA, AR, Comfort, czy jakiś pominęłam?
Są dzieci, których zdrowie wymaga, aby otrzymywały specjalną mieszankę.
HA – to mleka dla niemowląt, które mogą być zagrożone alergią, zawarte w tym mleko białko jest poddawane dodatkowej hydrolizacji, co zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Należy jednak pamiętać, że nie nadaje się ono dla dzieci, u których stwierdzono alergie na mleko krowie. W takim przypadku wymagane jest specjalistyczne mleko przepisywane przez lekarza.
AR – mleko przeciw ulewaniu tzw, antyrefluksowe. W jego składzie dodatkowo znajduje się substancja, która zagęszcza mleko w żołądku niemowlaka.
R– mleko zawierające dodatkowo kleik ryżowe. Przeznaczone dl maluszków o większym apetycie, stosowane głównie na noc, by dziecko rzadziej się budziło.
Comfort – w ten sposób oznaczone są produkty, które pomogą rozwiązać problem kolek i zaparć u niemowląt.
Tu możecie kupić te wszystkie produkty specjalistyczne w jednym miejscu
Jaka jest wartość dodana takiego mleka? Czy mają w składzie coś, czego nie posiada mleko mamy?
Sama jestem matką dwójki dzieci i karmiłam je naturalnie. Wiem jednak, że miałam to szczęście, że laktacja przebiegała u mnie prawidłowo i mogłam bez stresu wyżywić swoje dzieci. Nie każda jednak kobieta posiada odpowiednią ilość pokarmu, czasami mamy muszą powrócić do pracy, czasami chorują. Wiem, że wartością dodaną mleka modyfikowanego jest to, że powstaje w oparciu o badania nad składem mleka kobiecego. Możemy je kupić w razie potrzeby. Mleko modyfikowane ciągle się ulepsza, prowadzi się badania i wytyczne składników, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Mleko mamy zawsze będzie najlepszym wyborem dla naszego maluszka.
Zatem drogie mamy: do szóstego miesiąca życia dziecka walczymy ile się da żeby karmić piersią. Jest to najlepsze mleko dla noworodka. Lekarze i żywieniowcy są zgodni – taki sposób żywienia jest najwłaściwszy przez przynajmniej pierwszych 6 miesięcy. Jeśli jednak z jakichś przyczyn się nie uda, to nie obwiniajmy się. Czasami pewne rzeczy są nie do przeskoczenia… A Janek jest idealnym przykładem, że z dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym wyrasta mądry i przystosowany do życia człowiek. 🙂 Gronkowiec po porodzie zainfekował jego matkę. Mały Jaś wrócił z tatą do domu, a mama została w szpitalu. Nie udało się uratować karmienia piersią, a dziś Jan to chłop na schwał. Zatem karmimy piersią ile się da, a jak się nie da, to nie obwiniamy się. W końcu matka to tylko człowiek, a nie producent mleka dla niemowląt.
Nie zapominajcie, że mleko dla niemowląt to również kwestia indywidualna. Zdecydowanie warto porozmawiać na ten temat z lekarzem!
Świetny artykuł, ja córeczkę kp do 12 miesiąca. Teraz przeszliśmy na mm i też miałam problem z wyborem. Wiadomo, że każde dziecko reaguje inaczej, więc każda mama wybierze inne mm dla swojej pociechy. 🙂 Na szczęście za 1 razem trafiliśmy na najlepsze dla nas mm. 🙂 Teraz jedynie szukam promocji, gdzie można taniej kupić, bo do najtańszych nie należy. Ale już kilka razy zamawiałam w dobrych cenach opakowania w aptece Melissa, od razu większe zapasy, żeby załapać się na darmową dostawę. 😀
Dziecko śpi, a ja nadrabiam zaległości blogowe i… nie wierzę po prostu, że ten artykuł mógł wywołać falę hejtu! Ludzie to mają jednak nasrane w głowach 😉
Marta, chapeau bas! Za całokształt, za to co robisz, za to dla ilu kobiet jesteś inspiracją, pomocą, bratnią duszą. A za powyższy artykuł ode mnie M E G A ogromne D Z I Ę K I !!! Ileż ja godzin, tygodni i miesięcy zamartwiałam się, że nie mogłam swego Synka karmić piersią. Otoczenie nie pomagało. Co telefon, czy sms, to pytanie – “Czy Ignaś ssie pierś?” Absurdalne wyrzuty sumienia, które skutecznie zatruły początki macierzyństwa i o mały włos nie wpędziły w chorobę psychiczną. Drętwiałam ze strachu na dźwięk telefonu, bo znów padnie pytanie. Doszłam do takiego zafiksowania, że chciałam mieć… Czytaj więcej »
Ja już od narodzin naszego szkraba miałam problem z karmieniem ponieważ nie miałam pokarmu. Później kiedy się już pojawił znowu mały nie chciał go pić. Ile czasu zajęło nam żeby go do tego przekonać ale niestety się nie udało Trzeba było się odciągnąć. Naszczescie z butelki odviagniete mleko zjadal ale nie długo. Starczyło go tylko na dwa miesiące i co miałam zostawić dziecko głodne??? Nie. My podalismy mleko mm i wcale się tego nie wstydzimy. Każdy organizm matki jest inny i niektóre karmią długo a niektóre wcale i też z takim przypadkiem się spotkałam. A to że dziecku podaje się… Czytaj więcej »
Szkoda, że nie zostało wspomniane modyfikowane mleko kozie. To mleko z natury bliższe mleku matki niż krowie, jego modyfikacja jest prostrza a sam produkt zdrowszy i lepiej przyswajalny, choćby dzieki innej kostrukcji tłuszczu i białka. I co akurat dla mnie bardzo ważne, bez oleju palmowego i maltodekstryny, dostepny również w tej aptece https://www.apteka-melissa.pl/produkt/capricare-2-mleko-400g,18039.html
Przyznaję bez bicia! Nie czytam wszystkich waszych wpisów. Wybieram te które mnie interesują. Wpis o mm był dla mnie mało ciekawy więc go olałam. Ale Ale!! 😉 obserwuje Was na insta i Wasze snapy na ten temat tak mnie zaciekawiły że musiałam wejść i przeczytać o co tyle Halo 🤔. Odrobiłam pracę domową i przeczytałam cały artykuł i nie rozumiem…. może jestem za głupia….. A może nie widzę drugiego dna tego tekstu? Gdzie jest reklama? Gdzie propaganda? Gdzie marketing? Gdzie jest to Zło????? Jedyne co rozumiem to Waszą reakcje na to wszystko i komentarze w snapach. Myślę również że dla… Czytaj więcej »
Na hejt na mleko modyfikowane mam tylko jedna reakcje, tak jak na dziwne szufladkowanie rodzacych przez cc…. z reka na czole JA PIERDOLE !!!
Taaa byli tacy co nie chcieli dziecka Debilonem futrować i poszli do znachora… Chyba wszyscy pamiętamy sprawę zaglodzonego na śmierć dziecka z paska w TVN24. Olać hejty, jesteście w dechę. Pozdrawiam
wychodzi na to po tych hejtach, ze skoro nie mozna karmic piersia z roznych przyczyn to dziecko ma chodzic glodne 😂😂 bron boze nie dawac modyfikowanej mieszanki noz kurwa serio ?
Czym się różni mm Bebiko od bebiko pro+ (częściowo fermentowane) ?
Ja chciałam walczyć o laktację nie do 6 miesiąca życia, a minimum do roku! Bo do roku życia mleko jest podstawą diety dziecka, a później – UWAGA – nie trzeba dawać dziecku ani mleka matki, ani mm ani krowiego. Po roku przy diecie bogatej w nabiał można ominąć mleko i nie podawać dziecku już wcale mm. “A co w momencie kiedy na przykład po zakończeniu urlopu macierzyńskiego mama wraca do pracy i tym samym kończy się karmienie piersią?” – może wg Ciebie powrót do pracy jest równoznaczny z końcem kp, ale uwierz, że jest wiele mam, które karmią po powrocie… Czytaj więcej »
Super artykuł. Obserwuję was na Insta i blogu. Cieszę się, że poruszyłaś ten właśnie temat. Obserwuję ogromną nagonkę na mamy karmiące mm. Mnie samej niestety nie udało się karmić piersią i może dlatego wkurzają mnie te wszystkie komentarze “wzorowych” mamusiek co to wiedzą lepiej i potrafią zmieszać drugą matkę z błotem bo tamta nie karmi piersią. Jak to Janek powiedział na Instastory, że za tymi wszystkimi mamami karmiącymi mm stoją różne historie, a ludzie oceniają je nawet nie poznawszy owych historii. Także fajnie, że poruszyłaś ten akurat temat. 🙂 Pozdrawiam
hej swietny artykul 🙂 ja 9 miesiecy karmilam piersia , przestalam poniewaz corcia zaczela uzywac piers tylko jako smoczek bądz usypiacz a po prostu nie najadala sie i tez przeszlam na mleko modyfikowane wlasnie bebilon :))) kazda matka wie co dobre dziecka i uwazam ze te co karmia piersia sa super mamuskami jak i te ktore karmily jedynie mlekiem modyfikowanym:))))
My w awaryjnych sytuacjach podajemy mm. To jest tekst o tym jakie mleko wybrać, a nie czy karmić mm czy cyckiem. Każdy rodzic maswój rozum i nie potrzenbuje złotych rad od “dobrych” duszyczek.
Karmienie piersią jest dobre i ma wiele zalet .Ja nie chciałam karmić i już .Ale. Kiedy urodziłam stwierdziłam : spróbuje. I tu poległam , Na czym ?? Na braku pokarmu .Powiecie : nie przystawiała , nie umiał ssać. I tu nie spodzianka , odruch i umiejętnność ssania nie spotykana { opinia położnej} ale cycki nie dawały rady .Niesytety, po 6 tygodniach karmienia mieszanego lekarz ginekolog stwierdził ,że nie warto męczyć i siebie i dziecka .Karmiłam Bebilonem i uważam ,że to jedno z najlepszych mlek modyfikowanych. Nie uważam się za złą matkę , choć nie raz zostałam za to” zlinczowana ”… Czytaj więcej »
Uwaga, artykuł zawiera lokowanie produktu. 😉 A mleko powinien dobrać lekarz.
Fajnie, że poruszasz tak ważne kwestię. Nie zawsze można karmić piersią i nie rozumiem dlaczego ktokolwiek miałby nas za to negować. JEdne kobiety nie mogą karmić piersią, a inne po prostu nie chcą. Moim zdaniem to indywidualny wybór każdego. Synka karmiłam piersią ale dokarmiałam butlą. Dostawał na noc Bebilon i spał aż do rana 🙂 Oboje wstawaliśmy radośni i gotowi na wyzwania nowego dnia 🙂 Też jestem rocznik 85 😀